• DOLAR
  6,8661
 • EURO
  7,7424
 • ALTIN
  397,84
 • BIST
  1,1273
Monoteizm (Tektanncılık)

Monoteizm (Tektanncılık)

Politeizm çoktanncılık dernek olduğu gibi , monoteizm de tektanrıcılık anlamına gelmektedir {mono:tek ;teizm:tanrıcılık). Batıda diğer teziere karşı monoteizmi savunanlar da olmuştur. Onlara göre yeryüzündeki diğer dinler, tektanncı bir dinin bozulmuş şeklidir. Yapı­lan araştırmalar da bu görüşü desteklemiştir. Eski Mısır’da (M.Ö.XIV.Y.y.) IV.Amenofis, “Aton” adlı bir tek tanrı inana yerleştirmişti. Eski Yunan’da tektanrı inancını kabul eden filozoflar vardı. Islâm’dan önce Türklerde birtek tanrı inancı (Gök Tengri) vardı. Zerdüşt, Eski İran’da, tektanrı inancını getirmişti. Çin’de tarihî gelişmesi için­de “Şangti”, “Tiyen”, “Tao” şeklinde adlandırılan bir tektanrı inanışı var olmuştur. Hindistan’da çoktannlı bir yapı bulunmasına rağmen, kutsal Veda metinlerinde ‘Tanrı tekdir” ifadesi de yer almaktadır.

Bugün varlığını sürdüren ilâhi kaynaklı üç dinde de Hz. İbrahim (A.S.) ortak öneme sahiptir. Ishim’^rn önce Arap yarımadasında, Yahudi ve Hıristiyanlar dışında, Hz.lbrahiın in getirdiği tektannil “Hanıf” inancı üzere yaşa­yan insanlar vardı. Hıristiyanlıkta, günümüzde, “üçleme'”, bir tek Tann’nın üç ayrı tezahürü olarak açıklanmaya çalışılır. Yahudilikte, Tanrı’ya uymayacak nitelikler verilmekle beraber, tektanrı inanışı devam ettirilir.

Bütün dinler arasında tevhit inanışını en saf şekilde muhafaza eden İslâm Dini olmuştur. İslâm ‘daki gibi bir tek Tanrı safiyetini koruyamamış ol­makla beraber, bütün dinlerde dikkati çeken husus, tektanrı inanışından vaz­geçilememiş olmasıdır. Hemen her dinde, ayrıntılar farklı olsa da, özde bir tek Tanrı telakkisi vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM