Monet Kimdir?

Paylaş
 

Monet Kimdir?

Paris’te doğan Monet, Gleyre’in atelycsinc girdi ve orada ‘Renoir, Sisley ve Bazille ile dostluk kurdu. Monet başlangıçta çok güçlük çek­ti. Resmî Salon’dan geri çevrilen tablolarının çoğu (Kırda Öğle Yemeği, Le Havre’da Teras), alıcı bulamadı. Birkaç yıl sonra, insan resimleri çiz­mekten vazgeçti ve yeteneği manza­ra resimlerinde gelişti.

Özellikle Sen Irmağı kıyılarında (Bougival, Argcnteuil) resim yapma­yı seviyordu. Tablolarında, suyun sü­rekli hareketini, üzerinde oynaşan göğün kararsız yansımalarını yaka­lamağa çabalıyordu. Işığın etkilerini daha iyi verebilmek için yeni teknik­lere başvurdu. ‘Renkleri analiz etme­ğe, çeşitli nüanslara ayırmağa çalıştı, bunları tuvalinde birbiri ardından fır­ça darbeleriyle üst üste getiriyordu. Yansıtmağa çalıştığı, biçimden çok, renkli izlenimlerdi.

1876’dan başlayarak Monet Fransa’­yı gezdi. Günün değişik saatlerinde gözlemlediği aynı motif üzerinde seri halinde çeşitlemelere girişti: güneş altındaki buğday dokurcunları, Rouen Katedrali, Londra Köprüsü.

Bu yazı 167 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kategoriler