• DOLAR
  7,5575
 • EURO
  8,9826
 • ALTIN
  474,05
 • BIST
  1,1843
MOHAÇ MEYDAN MUHAREBESİ

MOHAÇ MEYDAN MUHAREBESİ

MOHAÇ MEYDAN MUHAREBESİ

Kanunî Sultan Süleyman’ın ilk saltanat yıllarında, Macaristan’da Tu­na kıyısındaki Mohaç Ovası’nda Türk ordusuyla Macar ordusu arasında ya­pılan bu savaş, tarihin gördüğü en bü­yük imha savaşlarından biridir. 29 ağustos 1526 günü yapılan savaşta Türkler, Macar ordusunu iki saat gibi kısa bir sürede yok etmişlerdir.

savaşın nedenleri

XVI. yy.ın başlarında Avrupa’da ‘Osmanlı İmparatorluğumdan sonra en güçlü devlet Almanya İmparator­luğundu. 1516’da tahta geçen Karl V Almanya, Belçika ve Hollanda’dan başka ‘Ispanya’nın da kralıydı. Hat­tâ İtalya’nın bir kısmı da onun imparatorluğuna bağlıydı. Fransa, Şarlken’in karşısında zor durumdaydı. Bu yüzden Osmanlı padişahından yar­dım istedi. Kanunî, Fransa’yı destek­ledi. Şarlken, akrabası olan ve Türklere diş bileyen Macar kralı Lajos Il’yi OsmanlIlara karşı savaşa kış­kırttı. Avrupa’nın baştan başa Şarlken’in egemenliğine geçmekte olması Kanuni’yi endişelendiriyordu. Bunun üzerine sefere karar verdi.

Kanunî Süleyman 23 nisan 1526’da İstanbul’dan yola çıktı. Türk ordu­sunda 100 000 asker, 300 top, Macar ordusunda 150 000 asker, 100 top var­dı. İki ordu Mohaç Ovası’nda karşı­laştı. Bali ve Hüsrev Beyler komu­tasındaki Türk akıncıları Macar ordusunu yandan çevirdi. Kısa süren savaşın sonunda düşman ordusunun bir kısmı kılıçtan geçirildi, bir kısmı da bataklıklara saplanarak telef ol­du. Ölenler arasında Macar kralı La- jos II ile birlikte 7 piskopos da vardı.

Bu savaşın sonucunda Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırı Viyana kapı­larına dayandı. Avrupa iki impara­torluğun egemenlik alanı haline gel­di. Bütün Avrupa devletleri iki taraf­tan birine bağlanmak zorunda kaldı. Macaristan’ın büyük bir kısmı Os­manlı Devleti’ne, geri kalanı Alman­ya imparatorluğuma katılmış oldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM