MİSK NEDİR?

Paylaş
 

MİSK NEDİR?

Güzel kokulu bir maddedir. Misk keçisi, misk kedisi, misk faresi, misk öküzü gibi bazı hayvanlardan çıkarılır. Bu hayvanların erkeklerinde karın derisinin altında bir bez vardır, «misk» denilen maddeyi bu bez yapar.

Misk, daha çok, Asya’nın yüksek dağların­da yaşıyan, «misk keçisi» denilen ceylân cin­si bir hayvandan elde edilir. Misk keçisi, ya­kalandıktan sonra, karın altındaki bu siyah medde alınır. Fazla zedelenmeden alınabilmiş­se hayvan yeniden salıverilir. Çünkü vücut, zedelenen deriyi tamir ederek aynı yerde ye­niden birikinti hâsıl olmasın: sağlar.

Misk, çok pahalı bir maddedir, ya ufak parçalara bölünerek, ya da terbiye edilip ha­muru suland rılarak miktarca artırılır, gaver yüksek fiyatla satılır.Osmanlı Sarayında misk kokusu sürünmek, hele erkeklerin sakallarına misk sürmeleri yaygm bir âdetti. Amber gibi, o da güç elde edilen bir madde olduğundan çok değerliydi Osmanlıca’da «misk ü amber» sözünün beraber kullanılması, bu iki kokunun gördüğü rağbetten, getirilmesindeki güçlükten ileri gelmiştir. Bugün, daha ziyade kodınların sür­düğü kokular hemen tamamîyle kimya yolun­dan elde edildiği için artık misk gibi tabî ko­kuları kimse aramıyorç

Bu yazı 377 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kategoriler