Migreni Tetikleyen Unsurlar Nelerdir?

Paylaş
 

Bazı hastalıklar vardır ki gerçekten de hayatı tam anlamıyla cehenneme çevirir. İşte bu hastalıklardan birisi de hiç kuşkusuz Migrendir .Migren yaşam kalitesinde çok ciddi sıkıntılar yaratabilen bazen hastaların saatlerce günlerce yataktan çıkamamasına yol açabilecek kadar ciddiye alınması gereken bir rahatsızlık migren .Daha çok Kadın hastalığı olarak bilinmekte ve oran anlamında kadınlarda erkeklerden çok daha fazla görülmekte .Migren tedavisi açısından henüz yüzde yüz kesin bir çözüm bulabilmiş değil migrene karşı yapılabilecek en önemli adım migreni tetikleyen faktörleri bilmek ve bu faktörlerden olabildiğince uzak durmaktır .

Migrenin Nedenleri-bilelimmi.com

Migreni tetikleyen faktörler sayacak olursak ,stres bunlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor ,yoğun stres yaşayan kişilerin şiddetli baş ağrılarına yakalanma ihtimalinin arttığı bilimsel anlamda kanıtlanmış durumda.

Uyku düzeninin değişmesi ve migren ataklarını tetikleyen faktörlerden bir tanesi .

Fazla Efor sarfetmek ve ağır sporsal aktiviteler ve bulunmak yine migreni tetikleyen unsurlar arasında sayılabilir .

Kadınlarda yaşanan hormonal dalgalanmalar migreni en çok harekete geçiren unsurlardan birisi, özellikle östrojen hormonundaki dalgalanmalar migrenin en önemli sebepleri arasında sayılabilir .

Tuzlu yiyecekler işlenmiş gıdalar da migreni tetiklediği bilinmekte ,yine Migren hastaları mutlaka ama mutlaka beslenmelerine dikkat etmeli ve aç kalmamalı, açlıkla migreni tetikleyen ve o inanılmaz ağrılarının oluşmasına yol açan unsurlardan birisi.

Fazla güneşte kalmak Mevsimsel değişiklikler yine migreni tetikleyen faktörler arasında sayılabilir .

Dediğimiz gibi migrene karşı yüzde yüz bir çözüm olmasa da eğer siz bu etkenleri göz önünde bulundurur ve yaşamınızı kontrol altına almayı başarırsanız emin olun ki migren ataklarına karşı eskisinden çok daha güçlü ve dayanıklı hale gelebilirsiniz .Tüm bunları yaparken de tabii ki bir uzman gözetiminde olmalı ve bu süreci bir uzmanla paylaşmalısınız.

Bu yazı 1256 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Araç çubuğuna atla