MİDİLLİ ADASININ TARİHÇESİ?

Paylaş
 

MİDİLLİ ADASININ TARİHÇESİ?

Ege Denizi’nde, Yunanistan’a ait Asya Ada­larından biridir. Edremit Körfezi’nin ağzın­da Türk kıyılarından ancak 7 km. ötededir. Yüzölçümü 1.696 km2, nüfusu 144.000‘dir. Başkenti Midilli kasabasıdır. Adaya Yunanca’ da Lesbos denir.

Midilli, tabiî ve coğrafi bakımdan, Anado­lu’nun bir parçasıdır. Akdeniz iklimi hüküm sürer. Tipik bitki örtüsü, Akdeniz bitkileri, makilerdir. Adada küçük korular vardır, tarıma elverişli yerler ekilir. Meyva bağları, bağlar, zeytinlikler bulunur. Adanın şarabı, zeytinyağı ünlüdür.

Midilli’de halk, daha çok, denizcilikle, ba­lıkçılıkla uğraşır. Başkent Midilli, Yoro Kör­fezi üzerinde,  bir kasabadır. En güneyde Potamos limanı vardır. Ada, Limni adası ile birlikte , Yunanis­tan’ın Asya Adaları eyaletinin 3 ilinden biri­ni, en önemlisini teşkil eder. Eyalet merkezi de, Midilli şehridir. Midilli’de eskiden bir Ceneviz prensliği vardı. Adayı 1455’te Fâtih aldı. 1913’e ka­dar 450 yıl Osmanlı İdaresinde kaldı. Bu ta­rihte Balkan Savaşı’nda Yunanlılar’ geçti.

Birinci Dünya Savaşı’na Türkiye’yi sürükleyen sebepler arasında, Anadolu’nun birer parçası olan Asya Adaları’nı, bu arada Midilli’yi geri almak da vardı. 1924 Lozan Antlaşması İle. Midilli, öteki adalarla birlikte, Yunanistan’a bırakıldı.

Osmanlı İdaresinde ada, Tanzimat’tan ön­ce Kapdan-ı Derya (deniz kuvvetleri komutanı) tarafından yönetilen Cezâir-i Bahr-i Sefîd (Akdeniz Adaları) eyaletine bağlı bir sancak­tı. Tanzimat’tan sonra kısa bir müddet bu eyaletin başkenti de oldu.

Eski Yunanlılar’ın büyük kadın şairi Sapho (M. O. VI. yüzyıl), Midilli’lidir.

http://bilelimmi.com/mezar-nedirtarihcesi-nedir/

http://bilelimmi.com/fairbanks-nerededir/

Bu yazı 135 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/