MİAMİ TARİHÇESİ?

Paylaş
 

MİAMİ TARİHÇESİ?

Amerika Birleşik Devletlerinin Florlda eya­letinde bir şehirdir. Florida Yarımadasının güney doğu kıyı­larında, Miami Nehrinin denize döküldüğü yerde kurulmuştur. A.B.D.’nin önemli şehir­lerinden en güneyde olanıdır.

Miami, büyük, tabiî plâjları, lüks otelleri, eğlence yerleri ile tanınmıştır. Amerika’nın en çok turist çeken dinlenme yerlerinden bi­ridir. Kışı geçirmek üzere her yıl yalnız Ame­rika’dan bu şehre  milyonlarca kişi gelir.

Miami, aynı zamanda, önemli bir endüstri merkezidir. Ayrıca, yakınındaki topraklarda limon, portakal, mandalina, ananas, Hindis­tan cevizi, Amerika’nın sıcak bölgelerine mah­sus olan «guava», «avokado» gibi yemişlerle bazı kış sebzeleri yetişir.

Miami, Amerika Birleşik Devletleri’nin en yeni kurulmuş büyük şehirlerinden biridir. Şehri, 1894-1895 kışındaki korkunç soğuk­lardan, şiddetli dondan  Florida’daki ye­miş bahçelerinin mahvolması üzerine güneye inerek yerleşen çiftçiler kurmuşlardır. Şehir kısa zamanda gelişti. Bu gelişme sırasında, şehirdeki otellerin, mağazaların, evlerin, iş binalarının yapılması için yılda milyonlarca dolâr harcanıyordu. 1926’da, 1928’de Miami iki defa büyük kasırga tehlikesi atlattı, bu sıra­da şehrin birçok yerleri yıkıldı. II. Dünya Sa­vaşı sırasında Miami önemli bir askerî eğitim merkeziydi.

Bu yazı 302 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kategoriler