• DOLAR
  6,7688
 • EURO
  7,6343
 • ALTIN
  366,99
 • BIST
  1,1292
MEŞRUTİYET

MEŞRUTİYET

MEŞRUTİYET

Bir hükümdarın başkanlığı altındaki parlâ­mento idaresine «meşrutiyet» (meşruti kırallık) denir. Osmanlı devletinde de padişahla­rın nüfuz ve kudretlerinin Kanun-ı Esasî (Anayasa) hükümleriyle sınırlandırıldığı hü­kümet şekline «Meşrutiyet» denilmiştir.

1.Meşrutiyet. Osmanlı hükümdarları­nın mutlak yetkileri İlk defa, 23 aralık 1876 tarihli Kanun-ı Esasî ile kayıtlandı, hükümda­rın kudreti karşısına, halk tarafından seçilen bir meclisin yetkileri de dikilmiş oldu. Artık padişahlar, diledikleri gibi değil, Kanun-ı Esa- sî’de belirtilen usullere, esaslara bağlı olarak, yurttaşların haklarına, hürriyetlerine riayet ederek hükümet icra etmekle mükellef tutul­muşlardı.

1.Meşrutiyet. — Bir yıl bile sürmiyen Bi­rinci Meşrutiyet devri, II. Abdülhamit’in, Mebusan Meclisi’ni dağıtmasiyle kapandı. 33 yıl sonra, aydınların ayaklanması üzerine, Abdülhamit, yeni meclis için seçimler yapılma­sını kabul ederek Kanun-ı Esasi’yl yürürlüğe koydu (23 temmuz 1908). Bu harekete, ta­rihimizde İkinci Meşrutiyet denilmiştir. Bu devir, şeklen ve hukukan, 1922’de İstanbul Hükümetinin tamamiyle ortadan kalkmasına kadar devam etmiştir. Ondan sonra, önce Tür­kiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti, daha sonra (29 ekim 1923’te) Türkiye Cumhuriye­ti kurulmuş, böylece Türk milleti, padişahlık İdaresine son vererek, millî egemenlik idare­sine kavuşmuştur .

http://bilelimmi.com/birinci-mesrutiyetin-ilan-edilmesi/

http://bilelimmi.com/2-mesrutiyet-doneminde-yapilan-yenilikler/

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM