Mesleğimizi Seçerken

Paylaş
 

Mesleğimizi Seçerken

 

İnsanların yaşamlarını sürdürmesi için barınma, giyinme, beslenme gibi temel ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlarını elde edebilmek için çeşitli işlerde çalışırlar. Elde ettikleri ürünü ihtiyaçlarını karşılamak için kullanır, fazlasını satarlar.

Bir insan ihtiyaçlarının tamamını kendisi karşılayamaz. Bunun için başkalarının yar* mı gerekir. Bundan dolayı birçok meslek ortaya çıkmıştır. Fırıncı, terzi, doktor, mimar, mühendis, öğretmen bunlardan bazılarıdır.

Meslek seçimi, bir kimsenin çeşitli meslekler arasından en iyi yapabileceğini düşündüğü faaliyetleri içeren ve kendisine en üst düzeyde doyum sağlayacağına inandığı  mesleğe yönelmesidir.

Çağdaş bir toplumda kişinin en önemi  gelişim görevlerinden biri; mesleğini seçmesidir. Bu seçimi yaparken önemli olan, bir kişinin sahip olduğu özellikleri en çok gerektiren ve beklentilerini en İyi biçimde karşılayacak olanı seçebilmesidir.

Meslek seçmek; hayat biçimini demektir.

Bu nedenle doğru ve gerçekçi seçim yapılması önemlidir.

Mesleğimizi en iyi şekilde yapabilmeni için öncelikle kendimizi iyi tanımalıyız. Bununu için kendimize “Ben hangi işi en iyi şekilde yapabilirim?”, “Hangi ortam ve koşullarda çalışmaktan mutlu olurum?” sorularını sormalı cevaplandırmalıyız.

Seçeceğimiz mesleğin, kişiliğimize, yeteneklerimize, ilgilerimize, aile durumumuza, değerlerimize ve hedeflerimize uygun olmasına dikkat etmeliyiz. Öncelikle mesleğimizi çok sevmeliyiz. Sevdiğimiz mesleği yapmak hem bizi mutlu eder hem de mesleğimizde başarılı olmamızı sağlar. Seçtiğimiz mesleğin sağlayacağı kazanç öncelikli tercihimiz olmalıdır.

Kendi mesleğimizde zaman zaman olumsuzluklarla karşılaşabiliriz. Ama bunlar bizi korkutmamalıdır. Çünkü her mesleğin bazı zorlukları vardır. Önemli olan zorluklarla mücadele ederek bunların üstesinden gelebilmektir.

Bu yazı 57 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/