• DOLAR
  6,7401
  %0,52
 • EURO
  7,5782
  %1,02
 • ALTIN
  368,22
  %-1,13
 • BIST
  8,4848
  %0,81
MERDİVEN NEDİR

MERDİVEN NEDİR

MERDİVEN NEDİR

Bir kattan bir kata çıkmakta kullanılan araçlara, üst üste basamaklardan meydana gelen yollara «merdiven» denir. Merdivenle­rin taşınabilir cinsleri olduğu gibi, evlerde, daha başka yapılarda kullanılan birçok çe­şidi de vardır

Taşınabilir merdivenler, genel olarak, iki uzun sırık arasına yatay olarak çakılan tahta parçalarından yapılmıştır. Duvara dayanarak üzerine tırmanılır. Bunlardan iki merdivenin birleşmesinden meydana gelen, açılıp boşlu­ğa konulabilenlere «açılır kapanır», ya da «katlama merdiven» denir.

Yapılarda kullanılan merdivenlerin çok es­ki zamanlardan bugüne sayısız çeşitler» yapıl­mıştır. Bunların başlıcalan «köşeli merdi­ven», «devirli merdiven», «burma merdiven», «asma merdiven»dir. Merdivenler binanın içinde veya dışında oluşlarına göre de «iç merdiven», «dış merdiven» adlarını alır. Merdivenin kapladığı yere «merdiven yuva sı», bütün merdiven boyunca binanın tepesi­ne kadar uzıyan boşluğa «merdiven boşluğu», ya da «merdiven aydınlığı» denir. Merdiven­lerin kenarındaki, korkuluğa «tırabzan», kat aralarındaki düzlüğe «merdiven sahanlığı» adı verilir.

Merdivenlerin ilk önce ne zaman yapılma­ya başlandığı kesin olarak bilinmiyor Milât tan binlerce yıl önceki Çin ve Mısır medeni yelleri devrinden kalma merdivenler insan­ların çok eskiden beri merdiven yapmaya önem verdiklerini gösterir.

Zamanımızda batı ülkelerinde «yüriyen merdiven»ler de yapılmıştır. Büyük binalar­da, yeraltı istasyonlarının giriş yerlerinde ya­pılan bu merdivenler bir bütün halinde de­vamlı olarak hareket eder. Oraya basan bir kimsenin ayrıca basamakları çıkmasına, in­mesine lüzum yoktur, yüriyen merdiven onu gideceği yere kadar çıkarır. Yolcu üst kata gelince düzlüğe adım atar

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM