• DOLAR
  6,7688
 • EURO
  7,6343
 • ALTIN
  366,99
 • BIST
  1,1292
MENTEŞEOĞULLARI

MENTEŞEOĞULLARI

MENTEŞEOĞULLARI

MENTEŞEOĞULLARI, Anadolu Türk Beylikleri’ndendir. Bu beylik bugünkü Muğla ilini kaplardı, zaman zaman bu sınırın dışına da taşmıştır.

Muğla ili Bizans’tan 1261’e doğru fethe­dilmiştir. Bu fetihte Elbistan Bey’in oğlu Menteşe Bey birinci derecede rol oynamıştır. Menteşe Bey, Fethiye’de gömülüdür. Bundan sonra Menteşeoğulları büyük bir deniz devle­ti oldular, kudretli donanmaları ile Ege’de, Doğu Akdeniz’de egemenlik kurdular. Daha sonraları bugünkü Antalya ilinin batısı, De­nizli, Aydın illerinin güneyi de devlete katıl­dı. Menteşe Bey’in oğlu Mesut Bey, 1300’de Rodos’a asker çıkardı, çetin savaşlardan son­ra adanın önemli bölümünü aldı. 10 yıl son­ra, 1310’da, ünlü St. Jean (sonradan Malta) Şövalyeleri adayı geri aldılar. Bundan sonra Menteşeoğulları, başta Ro­dos Şövalyeleri olmak üzere, Ege çevresinde­ki Hıristiyan denizci devletlerle geniş çapta savaşa giriştiler. Mesut Bey, büyük bir asker olarak İslâm dünyasında ün kazandı.

MENTEŞEOĞULLARI  Önce Selçukluların, sonra llhanlılar’ın yüksek egemenliğini tanıyan Menteşeoğulları, Mesut Bey’in oğlu Orhan Bey zamanında 100.000 kişilik bir kara-deniz kuvveti çıka­racak derecede güç kazanıp bağımsız oldu. Bu arada, başkentleri Milas’ta bugün de çoğu ayakta duran muhteşem bayındırlık, sanat eserleri yapmışlardır. 1389 Kosova Meydan Savaşı’na Atenteşecğulları da bir birlik göndermişlerdir.

MENTEŞEOĞULLARI nı 1390’da Yıldırım Bayezit, beyliği Osman­lı birliğine kattıysa da, 1402’de, Timur, dev­leti yeniden diriltti. Yalnız, 1405’te Menteşe oğulları, Çelebi Sultan Mehmet’in yüksek ege­menliğini tanımak zorunda kaldılar. 1424’te II. Murat Menteşeoğulları’na kesin şekilde son verdi, devlet, bir sancak (vilâyet) şeklinde Osmanlılar’a geçti, Menteşe prensleri de Os­manlı hizmetine girdiler.MENTEŞEOĞULLARI böylece tarihe karıştı.

http://bilelimmi.com/anadolunun-turklesmesi/

http://bilelimmi.com/mengucekler-tarihcesi/

http://bilelimmi.com/anadolu-anayurt-sunusu/

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM