• DOLAR
  7,5786
 • EURO
  8,9875
 • ALTIN
  475,94
 • BIST
  1,1858
MEKKE TARİHÇESİ

MEKKE TARİHÇESİ

 

MEKKE TARİHÇESİ

Saudî Arabistan’ın en büyük şehri, bu dev­leti meydana getiren 2 eyaletten biri olan Hicaz’ın başkentidir (Bk. Saudi Arabistan). Nüfusu 250.000 kadardır. Müslümanlar ta­rafından «Mekke-i Mükerreme» diye anılır, en kutsal şehir sayılır. Mekke’ye ve yakınları­na Müslüman olmıyanların ayak basması bile yüzyıllardan beri yasaktır.

Mekke’nin limanı Cidde’dir (Bk. Cidde). Kuzeyde, Müslümanların ikinci kutsal şehri olan Medine vardır (Bk. Medine). Kızıldeniz’ den 100 km. içeridedir, denizden yüksekliği 360 ın.’dir.

Mekke 1943’te yapılan bir kara yolu ile Cidde’ye başlanmıştır. Bu yeni yol eski ker­van yollarının geçtiği yerden geçer. Yolun Vâdi-i Şerif kesiminde iki sütun Mekke’nin kutsal kesiminin başladığını gösterir. Müslü­man olmıyanlar buradan öteye geçemez. Bu kesimde avlanmak da yasaktır.

Mekke, Müslümanlıksan önceki Câhiliye devrinde Kureyş devletinin başkenti, Arap kavminin en büyük kültür merkeziydi (Bk. Araplar: Câhiliye Devri). Kabe’nin burada bulunması, şehre müstesna bir önem vermiş­tir (Bk. Kabe; Hac). Hz. Muhammed 622’de Mekke’den çıkıp Medine’ye gitti (Bk. Hic­ret), orada İslâm devletini kurduktan sonra 630’da Mekke’yi fethetti. İslâm imparatorlu­ğunda şehir, Hicaz eyaletinin başkenti oldu. Şehirde, Peygamber soyundan geldiklerini hiç­bir delile dayanmaksızın iddia eden Musevî Şe­rifleri (961-1061 ), Hâşimî Şerifleri (1061- 1201), önce Abbasîler’e, sonra Fâtımîler’e, Selçuklu Türkleri’ne bağlı olarak Hicaz’ı İda­re etmişlerdir. 1201’de Katâde Şerifleri, Hi­caz’ı Me^ke başkent olmak üzere ele geçirdi­ler, Eyyûbîler’e, Memlûk Türkleri’ne, 1517′ den sonra da Osmanlı İmparatorluğuma bağ landılar.

Türkler, Şerifler’in bütün siyasi nüfuzları­nı ortadan kaldırmakla beraber, şerifliğe do­kunmadılar. Hicaz umumi valileri Mekke’de oturan şerifle kalabalık ailesini göz Önünde bulundururlardı. Hicaz eyaletinin merkezi ba- zan Mekke, bazan Cidde olmuştur.

Bugün Mekke’de bir iki yüksek medrese­den başka yüksek öğretim kurumu yoktur. Türkler’in kurduğu birkaç önemli kütüpane vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM