Mark Twain Kimdir

Paylaş
 

Mark Twain Kimdir?

Missouri’deki bir basımevinde çı­rak olarak çalışan on beş yaşındaki Samuel Clemens, daha o zamanlar ye­rel gazetelere kısa yazılar yazıyordu. Fakat bir süre sonra içinde bir ma­ceracılık ruhu uyandı. Denizciliği öğ­renmek için, Mississippi Nehri’nde çalışan bir geminin tayfaları arasına katıldı. Sonradan eserlerinde kulla­nacağı Mark Twain («işaret iki» an­lamında bir nehir gemiciliği terimi) adı, yazarın bu kılavuzluk dönemin­den kalmadır.

İçindeki macera tutkusu, oldukça değişken ve kararsız yaradılışı, en so­nunda da Ayrılık Savaşları (1861) yü­zünden Mark Twain, çeşitli meslek­leri bir bir denedi: Nevada’da altın aradı, daha sonra gazetecilik yaptı, konferanslar verdi. Üne ve servete kavuşan Mark Twain, özellikle genç­lik anılarını dile getirdiği ünlü ro­manı Huckleberry Finnin Başından geçenler’de olduğu gibi, Amerikan yaşantısından canlı tablolar çizen pek çok eser yazdı.

Batılı Amerika’nın bu büyük yaza­rı, halk kültürüyle çocukluk dünyası­nın, hayal gücüyle duygusallığın ya­lın kaynaklarına bir dönüşü simge­leyen eserleriyle ülkesinin edebiyatı­na köklü bir yenilik getirmiştir.

http://bilelimmi.com/vermeer-kimdir/

http://bilelimmi.com/verdi-kimdir/

http://bilelimmi.com/samuel-colt-kimdir/

Bu yazı 131 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/