• DOLAR
  7,5579
 • EURO
  8,9548
 • ALTIN
  474,98
 • BIST
  1,1842
Manuel de FALLA KİMDİR? (1876-1946)

Manuel de FALLA KİMDİR? (1876-1946)

Unlu bir İspanyol bestecisidir. İlk mü­zik derslerini annesin­den alınış, bilgisini doğduğu şehir Cadiz’ deki öğretmenler ya­nında geliştirmiştir. Daha sonra Madrit Konservatuvarına gön­derildi, bu okulda bes­teci ve piyanist Jos6 Trago’nun yanında ça­lıştı.De Falla, 17 yaşın­da Grieg ve Beethoven’in eserlerinden düzenlenmiş bir senfonik konser dinledi, besteci                  olmaya       karar verdi. Önceleri, pa­ra   kazanmak  için,                «Zarzuelas» denilen bir cins İspanyol operetleri yazdı, 1902’de büyük besteci Felipe Pedrell’i tanıdıktan sonra, çalışmalarını yurdumuzun halk müziğine yö­neltti. 1905’te ilk belli başlı eseri «La Vida Breve» (Kısa Hayat) adlı operasîyle Güzel Sanatlar Akademisi Armağanını kazandı, iki yıl Madrid’de piyanist olarak kaldı, 1907’de büyük arzusu gerçekleşti, bir hafta için Pa­ris’e gitti, fakat yedi yıl orada kaldı.

De Falla’ntn Paris’teki hayatı, para yö­nünden, çok sıkıntılı geçtiyse de, burada De- bussy, Dukas, Ravel gibi çağının büyük mü- zikçileriyle tanıştı, bu durum ona geniş fay­dalar sağladı. Birinci Dünya Savaşı’nın baş­laması üzerine yurduna döndü. Ispanya’nın en büyük bestecisi olarak kabul edildi, El- hamra civarındaki villâsında yirmi yıl bo­yunca yalnız besteleriyle uğraştı. Sağbk durumunun bozulmasına rağmen, siyasi se­bepler yüzünden, yurdundan ayrılarak, Ar­jantin’e yerleşti, «L’Atlantida» adlı kantatını bitiremeden öldü.

«İspanyol bestecileri içinde en çok İspan­yol olan, dünyaca en çok sevilen İspanyol müzikçisi» olarak vasıflandırılan De Falla yur­dunun halk müziğini olduğu kadar tarihi yüzyıllara uzanan sanat müziğini de incele­miş, her sanatçıya nasip olmamış bir ince­likle dünya sanat âlemine sunmuştur^

De Faila’nın başlıca eserleri şunlardır:

Operalar. — «La Vida Breve» (Kısa Ha­yat, 1905).

Bale Süitleri. — «El Retablo de Maeso Ped- ro» (Üstad Pedro’nun Kukla Oyunu, 1923); «El Amor Brujo» (Aşk Sihri, 1915); «El Sombrero de tres picos» (Uç Köşeli Şapka, 1919);

Piyano ve orkestra eserleri. — «İspanyol Bahçelerinde Geceler» (1915); Klavsen ve oda orkestrası için konçerto (1926); piyano için «Ispanyol Parçalan», halk şarkıları.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM