Lale Devri

Paylaş
 

Lale Devri 1718-1730 yılları arasında yaşanmış Osmanlı’nın en Özgün dönemlerinden birisidir .Osmanlı İmparatorluğu Karlofça Anlaşması ile çok büyük bir mağlubiyet almış ve Avrupa’da geniş toprakları kaybetmiştir .Bu anlaşmadan sonra Osmanlı’nın en büyük hayali kaybettiği toprakları geri alabilmek için daha sonra girdiği savaşlarda belli bir ölçüde başarı elde etmesi ve kaybettiği toprakları geri alması Osmanlı’yı umutlanmıştı.

lale-devri-BİLELİMMİ.COM

 

Ancak Avusturya Osmanlı’nın bu ilerleyişini durdurabilmek için karşı saldırıya geçmiş ve Pasarofça Antlaşması ile Osmanlı ya bir kez daha ağır bir mağlubiyet yaşatmıştı. İşte bu mağlubiyetinin etkilerini azaltmak ve Osmanlı’nın içine düştüğü durumdan kurtulmasını sağlamak için yeniliklerin yapıldığı döneme Lale Devri denir .Bu döneme ismini veren lale çiçeği  günlerde İstanbul’un dört bir yanına ekilmiş ve neredeyse Osmanlı’nın simgesi haline gelmiştir .Lale devrindeki Amaç Osmanlı’nın içine düştüğü gerilmeden kurtulmasını sağlamak ve bilimsel sosyal alanda mimaride teknolojide yenilikler yapabilmekti.Avrupa’nın önemli başkentlerini elçiler gönderildi bu elçilerin İstanbul’a ulaştırdığı çizimler ve bilgiler eşliğinde Avrupa’nın mimarisine uygun yeni eserler İstanbul’da yapıldı.

Lale Devri nEDENLERİ-BİLELİMMİ.COM

 

Avrupa’dan matbaayı ilk defa getirilerek kitaplar basılmaya başlandığı yine bu dönemde Osmanlı’da ilk defa çiçek aşısı uygulandı, ilk itfaiye örgütü de bu dönemde kuruldu Kağıt ,çini ve kumaş imalathaneleri açıldı ancak aynı zamanda eğlencenin de bolca yaşandığı bu dönemde İran’la yapılan savaşların kaybedilmesi halkı galeyana gelmesine ve Patrona Halil İsyanı’nın çıkmasına yol açtı.

Lale Devri Sonuçları-bilelimmi.com

Bu İsyan sonucunda birçok devlet adamı öldürüldü ve Lale Devri çok kanlı bir şekilde 1730 yılında sona ermiş oldu. Lale Devri Osmanlı’nın batının üstünlüğünü kabul ettiği ilk dönemler olması açısından oldukça önemlidir.

Bu yazı 1084 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/