Kuyucu Murat Paşa

Paylaş
 

Kuyucu Murat Paşa

Kuyucu Murat Paşa Osmanlı Devleti’nin büyük vezirlerindendir ölümü 1611 .Celali ayaklanmaları bastırmakla ün kazanmıştır. Hırvat asılıydı devşirme olarak Osmanlı Sarayı’nda yetişti. Mısır valisi Mahmutpaşa’ya kethüda oldu. Koca Sinan Paşa ile yemenin fethinde bulunduk iki yıl yemen’de beylerbeylik yaptı. İstanbul’a geldikten sonra Sancak beyliklerinde ve Diyarbakır Beylerbeyi’nde bulundu.

Karaman Beylerbeyi iken İran seferinde tutsak düştü bir süre sonra geri döndü Kıbrıs Beylerbeyi oldu. Avusturya ile yapılan savaş sırasında Macaristan Cephesi’nde görev yaptığı Avusturya cephesi serdarları atandı 1606 da Zitvatorok Antlaşması imzaladı .Aynı yıl Celali ayaklanmaları bastırmak üzere büyük vezirliğe  getirildi .Celali savaşlarında öldürdüğü çok sayıda eşkiyayı kuyulara gömdürdü için kendisine kuyucu denilen Murat Paşa Anadolu’da ve Suriye’de çok genişlemiş ve tehlikeli bir durum yaratmış olan Celali ayaklanmaları uğraşmaya başladı .Önce hükümdarlığını ilan etmiş olan Canbolatoğlu üzerine yürüdü ,yine bu sırada korkunç bir Celali olan Kalenderoğlu önemli bir sorundu. Muratpaşa İskenderun’a yakın olan belen boğazından geçerek ovaya indi. Orada Canbolatoğlunu yenilgiye uğrattı .Onunla birlik olanlar dağıldılar .Bu seferde Kanije kahramanı Tiryaki Hasan Paşa da bulunmuştur .Canbolatoğlu İstanbul’a kaçarak padişaha sığındı kendisi affedildi fakat kötülük yapmaktan vazgeçmedi .Kuyucu Murat Paşa İstanbul’a dönünce Canbulatoğlu boğdurdu. Kuyucu Murat Paşa kışı Halep’te geçirdi sonra Kalenderoğlunun üzerine yürüdü onu da yenilgiye uğrattı .Kalenderoğlu İran’a kaçmak zorunda kaldı daha sonra İran seferine çıktı .İran elçileri ile barış işlerini görüştüğü sırada öldü.

Muratpaşa tecrübeli giriştiği işlerde şiddetli ve ayaklanmalara karşı amansızdı. Celaliye eşyalarını izlediği sırada yaşı 90’ı bulmuştu .Uzun süre at üzerinde giderken kendini bağlandığı zamanlar olurdu. 30000 den fazla Celaliyi öldürtmüş Osmanlı Devleti’nin tehlikeli durumdan kurtarmıştır .Devlet işlerinde tam yetki ile iş görmüştür. Padişah 1 Ahmet Murat Paşa’nın öldürmek istediği devlet adamlarını rica ederek kurtarmıştır.

http://bilelimmi.com/auguste-rodin-kimdir/

http://bilelimmi.com/seyh-edabali-kimdir/

http://bilelimmi.com/gazneli-mesut/

Bu yazı 241 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/