• DOLAR
  6,7777
 • EURO
  7,6853
 • ALTIN
  371,51
 • BIST
  1,1336
Kültepe’nin Tarihçesi

Kültepe’nin Tarihçesi

Kültepe’nin Tarihçesi

Anadolu tarihin ilk dönemlerinden itibaren uygarlık merkezlerinden biri haline gelmiştir.Özellikle Coğrafi yapısı ,iklim koşullarının iyi olması,doğu batı ,kuzey ve güney geçiş yolları üzerinde bulunması bir çok kavmi bu bölgeye çekmiş ve böylece burada insanlığın en eski ve köklü medeniyetlerinden bazıları ortaya çıkmıştır.Anadoluyu etkisi altına alan uygarlıklardan biri ise Asurlulardır.

Aslında Kuzey Mezopotamya bölgesinde kurulan Asurlular kurdukları çok güçlü ve etkili ordularla çevrelerine seferler düzenlemişler ve bu seferler sonucnunda da etki alanlarını genişletmişlerdir.Asurluların Anadoluya yaptıkları akınlar ve bu bölgeye hakim olmaya çalışmaları sonucu özellikle Kültepe gibi Eski höyüklerin günümüze kadar ulaşmasını sağlamıştır.Kültepe höyüğü bu anlamıyla Anadolu tarihine bakış açımız üzerinde çok derin izler bırakmış ve tarihin o dönemine ait en kesin bilgilere ulaşmamızı temin etmiştir. Bu anlamda şunu söyleyebiliriz ki Kültepe Anadolu’nun en büyük höyüklerinden biridir .Kayseri’nin 20 kilometre kuzeydoğusundadır .Kültepe (Kaneş) erken çağlarda Kayseri ovasının başkentiydi .

Kültepe’nin Gelişimi

Burada İsa’dan önce 3000 yıldan başlayarak Roma çağına kadar yerleşme vardır .Höyüğün eteğindeki düzlükte Kaneş Karumu denilen Asurlu tacirlerinin oturdukları ikinci bir şehir kalıntısı bulunmaktadır.

Kaniş Karumu Kültepe’den sonra İsa’dan önce 2000 yılın başlarında kuruldu ve 350 yıl kadar sürdü .Asurlar daha başka Anadolu şehirlerinde de Kaniş Karumu gibi Ticaret kolonileri oluşturdular. Kaniş Karumu da yapılan kazılarda Asurlardan kalan çok sayıda yazılı belge ile geçti . Kültepe tabletleri denilen bu belgeler Asur diliyle ve çivi yazısı ile yazılmıştır. Bunlar daha çok iş mektupları ve borç senetleridir siyasal ve tarihsel belgeler değildir .Bununla birlikte Anadolu’nun bu dönemi hakkında bilgi edinilmesi ne yardımcı olmaktadır Anadolu’da tarih çağı bu yazılı belgelerle başlar.

http://bilelimmi.com/kult-nedir/

http://bilelimmi.com/mezopotamya-medeniyeti/

http://bilelimmi.com/hitit-devleti/

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM