Külliye Nedir?

Paylaş
 

Külliye Nedir?

Külliye büyük bir cami ile çevresindeki medrese kütüphane hastaneye İmaret Tabhane Mektep ,Han, hamam, Çarşı gibi kurumların hepsine birden verilen addır .Ancak her külliyede bunlardan hepsi bulunmayabilir külliyeleri padişahlar ve devlet adamları vakıf olarak yaptırmışlar dır başlıcaları Fatih İkinci Beyazıt Süleymaniye Sultanahmet Edirne’de İkinci Beyazıt ve Selimiye Külliyeleri dir.

İslam toplumunun oluşumunda şehirlerde mahalle hayatı külliyeler çevresindeki mimari yapıda yoğunlaşıyordu. İsmam dininin özünde tüm müslümanlar birbirleriyle kardeştirler.Çünkü aynı kökten ve aynı kaynaktan gelmektedirler.İşte bu yüzden yüce Rabbimiz tüm müslümanların diğerlerinden sorumlu olduğu ve bu yüzdende sürekli birlikte olmak ve yardımlaşmak zorunda olduklarını belirtmiş gönderdiği ayaetlerle bunu kesin bir inanç sistemi olarak ta belirlemişti.İşte bu yüzden daha peygamberimizin sağlığından itibaren İslamiyetin kök saldığı topraklarda toplumsal uzlaşma ve yardımlaşma hayatın en temel koşulu haline gelmiş Hz Peygamberimiz zamanında yardımlaşmanın en üst seviyeye çıkmasıyla birlikte bu yaşama bakış açısı ilamın temeli haline gelmişti.

İşte bu kültür üzerine devletlerini inşa eden Türkler İslam dünyasından devraldıkları bu kutsal mirası devam ettirmişler ve kurdukları vakıflar,inşa ettirdikleri hayratlarla toplumun tüm ihtiyaçlarına cevap vermişlerdi. Tüm bu toplumsal yardımlaşmanın merkezinde ise hep cami bulunmaktaydı.İşte külliyeler merkezinde cami olan bu yardımlaşma dayanışma anlayışının geldiği en üst noktalardan biriydi.Özellikle dinlerine son derece bağlı olan Osmanlı Padişahları daha hayatlarındayken yaptırdıkları büyük külliyelerle adlarını hem maddi hem manevi anlamda ölümsüzleştirmişlerdir. Bu tarzın en önemli temsilcisi Osmanlı mimarisi ve Mimar Sinan’dır.

http://bilelimmi.com/kultepenin-tarihcesi/

http://bilelimmi.com/osmanli-devletinde-egitim/

http://bilelimmi.com/anadoluda-kurulan-ilk-turk-beylikleri-2/

Bu yazı 616 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/