Kore Savaşı

Paylaş
 

Kore Savaşı

Kore Savaşı Güney Kore ile Kuzey Kore arasında yapılmıştır 1950 1953 .2. Dünya Savaşı’ndan sonra 38 Kuzey paraleli iki devlet arasında sınır kabul edildi .Savaş Kuzey Kore Kuvvetleri’nin sınırı geçmesi ile başladı .Güney Koreliler çok az bir direnme gösterebilildiler.Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu üye devletlerden yapılan silahlı saldırıya durdurmaya yetecek kadar Güney Kore Cumhuriyeti’ne yardımda bulunmalarını istedi. Bu çağrıya olumlu karşılık veren 20 devletten 15’i asker 5’de Sağlık ve erzak yardımı  gönderdi .

Asker gönderen devletler Amerika Birleşik Devletleri İngiltere Kanada Türkiye Tayland Filipinler Yeni Zelanda Avustralya Fransa Yunanistan Hollanda Kolombiya Belçika Habeşistan ve Lüksemburg Danimarka İtalya Hindistan Norveç ve İsveç Sağlık gereçleri yolladılar.Bu süreçten sonra alevlenen Kore Saşaşında  Birleşmiş Milletler Kuvvetleri Güney Koreliler ile birlikte karşı saldırıya geçtiler .Kısa sürede Kuzey Kore topraklarına girdiler. Birleşmiş Milletler’e bağlı hava ve deniz kuvvetleri de saldırıya geçince Kuzey Kore birliklere dağılmaya başladı. 100 binden çok Kuzey Kore’de tutsak alındı Birleşmiş Milletler Kuvvetleri Yula ırmağına kadar ilerlediler ,Kuzey Kore’nin güç duruma düşmesi üzerine Çin Halk Cumhuriyeti büyük kuvvetlerle genel saldırıya geçti .

Cephenin sağ kanadını tutar Güney Kore Kol ordusunun bozulması Birleşmiş Milletler kuvvetlerini güç durumda bıraktı .Burada Türk tugayının kahramanca savunma yapması öteki Birleşmiş Milletler birliklerini düzenli bir şekilde gemilerle geri çekilmesini sağladı.

Türk ordusunun kore savaşındaki başarısı savaşın kaderini değiştirmiştir.

Kore Savaşının Sonuçları

Türk Tugayı kuşatmayı yararak esas kuvvetlere katıldı .38 paralelin güneyinde yeni cephe kuruldu daha çok siper çalışmaları yapıldı ve savaş burada devam etti taraflar  savaşın genişlemesi istemiyordu. 1951 yılında Ateşkes görüşmeleri başladı 2 yıl süren görüşmeler çarpışmalar yüzünden sık sık kesildi .Kore Savaşı Sonuçlarına bakacak olursak sonunda Bir anlaşmaya varıldı 38 paralel yine sınırı oldu arada 4 kilometrelik silahtan aramış bir bölge bırakıldı.

http://bilelimmi.com/ataturkun-kronolojisi/

http://bilelimmi.com/israil-devletinin-tarihcesi/

http://bilelimmi.com/30-yil-savaslari/

Bu yazı 354 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kategoriler