• DOLAR
  6,9551
 • EURO
  8,2066
 • ALTIN
  442,07
 • BIST
  1,1768
Kont von MOLTKE Kimdir?

Kont von MOLTKE Kimdir?

Kont von MOLTKE, (1800-1891 ) Prusyalı ünlü bir askerdir. Otuz yıl Prus­ya genel kurmay baş­kanlığında bulunmuş­tur. XIX. yüzyılın son yarısında yetişen en büyük strateji dehası sayılır.Moltke Mecklen- burg’da doğdu. Eski bir Alman ailesinden olan babası, Napoleon Savaşlarında varını yoğunu kaybetmesi ü- zerine Danimarka uyrukluğuna geçmişti. Moltke, Kopenhag’daki Kıraliyet Askerî Akademisi’nde okudu, 1818’de subay olarak Da­nimarka ordusuna katıldı. Dört yıl sonra Prusya ordusuna geçti, 1832’de Prusya genel kurmayı dairesinde görev aldı.1835’te İstanbul’a gelen Moltke, Osmanlı hükümetinin hizmetine girdi. İstanbul’da iki yıl kalarak Türkçe öğrendi. Yenilikler yap­mak için çalışan II. Mahmut Moltke’ye çok değer veriyordu. Rumeli seyahatinde onu da yanına aldı. Moltke 1838’de Mısırlı Mehmet Ali Paşa’ya karşı yapılan sefere müşavir ola­rak katıldı. 1839’da bu görevden istifa etti, aynı yıl II. AAahmut da öldüğü için Berlin’e döndü. Prusya ordusunda devamlı olarak ça­lışmaları sonunda 1858’de Genel Kurmay Başkanlığı’na yükseldi.

Moltke son derece ileri görüşlü büyük bir askerdi Genel kurmay başkanı olarak, 1864′ te Danimarka, 1866’da Avusturya, 1870’te Fransa ile olan savaşları yönetti. Bu savaşla­rın hepsinde de kesin başarı kazandı. Söy­lendiğine göre, bir geceyarısı, subayın biri onu uykudan uyandırarak Fransa – Prusya savaşının başladığını söyleyince, Moltke he­men çekmecesini açmış, önceden hazırladığı savaş plânlarını çıkarmıştır. Gerçekten bu sa­vaş Moltke komutasındaki orduların büyük başarısiyle sonuçlandı, 1870 eylülünde Fran­sız roduları Sedan’da bozguna uğratıldı. Bir ay sonra da Metz’in düşmesi, Prusya ordula­rının Paris’e girmesi üzerine Moltke’ye, Mare­şallik rütbesi ile birlikte, Kont unvanı da ve­rildi. Moltke 1888’e kadar genel kurmay baş kanlığında kalmıştır.

Moltke’nin yeğeni olan Helmuth von Molt­ke ( 1848-1916) de 1906’da Alman Genel Kurmay başkanı olmuş, 1914 sonunda Alman ordusunun Marne Savaşı’nda Fransa’yı düşü- rememesi üzerine görevinden alınmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM