KIRAL FARUK KİMDİR?

Paylaş
 

KIRAL FARUK KİMDİR?

Mısır’ın ikinci kira­lıdır. Kahire’de veliaht olarak doğdu. Ba­bası I. Fuat, annesi de Kıraliçe Nazlı’dır.KIRAL FARUK  İngiltere’de öğrenimini yaparken, babasının ölümü üze­rine, 1936’da, henüz 16 yaşında, tahta geç­ti. Kıralın amcazadesi Türk veziri Menmet Ali Tevfik Paşa (1875- 1955) Faruk reşit 3 ay kendisine naiplik yaptı.

Önceleri iyi niyetler, temiz bir karakter gösteren KIRAL FARUK, etrafındaki pek kirli insan­ların etkisiyle, temsil ettiği devleti lekeliyecek hareketlerde bulundu. Bunun üzerine, görünüşte Tümgeneral Necip, gerçekteyse Kurmay Yarbay Cemal Abdünnâsır tarafın­dan yönetilen kansız bir ihtilâl yapıldı, Kıral Faruk 1952’de memleketten uzaklaştırıl­dı. Yerine 6 aylık oğlu veliaht Ahmet Fuat, «II. Fuat» unvaniyle tahta geçirildi, buna da veliaht Prens Damat Mehmet Abdülmün’im kıral naibi yapıldı. Bir yıl sonra bu idareye de son verilip, Mısır’da cumhuriyet ilân edildi.

KıraI Faruk, önce «Kıraliçe Feride» sanı­nı takınan Safinaz Hanım’la (doğumu 1921 ), sonra da Neriman Sadık Hanım’la (doğumu 1933) evlenmişti; ilkinden 3 kızı, sonun­cusundan da bir oğlu olmuştu. KIRAL FARUK her ikisin­den de boşanarak ayrılmıştır. Devrinde «Ana Kıraliçe» olan annesi Melike Nazlı’nın (doğu­mu 1894) çok kötü etkisinde kalmış, so­nunda annesiyle de münasebetlerini kesmiş­tir. Bugün Avrupa’da dedikodulu ve sıkıntılı bir hayat sürmektedir.

Bu yazı 97 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/