• DOLAR
  7,5776
 • EURO
  8,9855
 • ALTIN
  476,09
 • BIST
  1,1854
KEKEMELİK NEDİR?

KEKEMELİK NEDİR?

KEKEMELİK NEDİR?

Kelimeleri birdenbire söyliyemeyip, ilk seslerini birkaç defa tekrar ederek arkasını güçlükle söylemeye «kekelemek», kekeliye- rek konuşma hastalığına da «kekemelik» de­nir.

Kekemeler, meselâ «duvar» yahut «ayak» kelimelerini «d-d-d-duvar», «a-a-a-ayak» şek­linde, güçlükle söylerler. Kekelerken bazan kelimeler, heceler yanlış söylenir. O zaman meselâ bir cümlenin söylenişi şöyle bir şe­kil alır; «Be-be-be-ben, b-b-b-burada bi-bi-bi- biraz hava a-a-a-alacağım.»

 

Kekemeliğin çok çeşitli sebepleri vardır. Bu hastalığa yakalananların konuşma kas­larında anormal kasılmalar olur, bu kasılma­lar yüzünden kelimeler yukarıda belirttiğimiz gibi kesintili söylenir, bazan da hiç söylene­mez. Konuşma güçlüğü bazan kekemenin yü­zünü buruşturmasına, yüz kaslarının acayip şekillerde kasılmasına yol açar. Bu hal ko­nuşma kaslarının kasılmasından ileri gelir.

Kekemeliğin sebebi kesin olarak anlaşıl­mış değllçlir. Çeşitli bilginlerin ortaya attığı cn beş kadar kuram vardır. Tedavi şekilleri de çok çeşitlidir. Utangaçlık, kendine gü­vensizlik kekemelikle beraber görülmektey­se de hastalığa yalnız bunun sebep olacağı sanılmıyor. Erkekler kadınlardan 4-6 de­fa daha fazla bu hastalığa yakalanırlar.

Çok küçük çocuklarda da kekemeliğe sık raslanır. Bu hal vaktinde önlenmezse insan­da eksiklik duygusu uyandırır, normal ge­lişmeye engel olur. Çocuklar daha çok ça­buk konuşmaya çalıştıkları, ya da fazla re- yocanlı oldukları zaman kekelerler. Çocuk bu kekelemenin farkına varırsa durum da­ha kötü olur. Çünkü kusurunu düzeltmek için şadedeceği gayret kasların daha çok ge­rilmesine yol açar. O zaman çocuk büsbütün kekelemeye başlar.

Kekemeliğin sebepleri her hastaya göre çok değişik olduğundan tedavide bu nokta göz önünde bulundurulmalı, her hasta ken­di özellikleri, hayat şartları göz önüne alı­narak tedavi edilmelidir. Kekeliyen küçük çocukların dikkatini daima başka yana çek­meli, hastalığı çek feci bir şey gibi gös­terip onları yıldırmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM