• DOLAR
  7,6686
 • EURO
  8,9889
 • ALTIN
  469,03
 • BIST
  1,1711
KARTACA TARİHÇESİ

KARTACA TARİHÇESİ

KARTACA TARİHÇESİ

Bugün Tunus yakınlarında, deniz kıyısında, Kartaca’nın yerini belli  den sadece birkaç kalıntı var; oysa merkezi. iki bin yıl önce burası, İlkçağ dünya­sının en zengin şehirlerinden biriydi.

M.ö. IX. yy .da ‘Fenikeliler (Pönler), anayurtları olan bugünkü ‘Lübnan’- dan ayrılıp Kuzey ‘Afrika’nın doğu ucuna yerleştiler ve orada, surlarla çevrili Kartaca şehrini kurdular. Bu yeni devlet hızla gelişti. Kurdukla­rı büyük bir ticaret filosuyla bütün askerlerine binlerce Akdeniz ticaretini ellerine geçirdiler kilometreyi yürüterek, ve çok geçmeden Akdeniz’in en Ö- nemli limanı haline gelen Kartaca’- güneyine kadar vardı, ya yabancı tacirler akın etmeğe baş- Bu, akıl almaz bir seterd ladı. Kartacalılar ticarette olduğu hele Hannlbal’ın, kadar denizcilikte de ustaydılar; M. bugünün tankları gibi Ö. 500’e doğru, Hannon’un yönetimin- her şeyi de Afrika’nın Atlas Okyanusu kıyıla- filleri de rint dolaşmayı başardılar. Sicilya’da,

Ispanya’da koloniler kurdular.

Kartacalıların bu beklenmedik ba­şarısı, “Roma’da kıskançlık ve en­dişe uyandırmıştı. Bu rekabet, yüz yıl süren bir savaşın başlangıcı oldu.

Askerî gücüne rağmen Roma zorlu bir düşmana çatmıştı: Kartaca ordu­larını çok yetenekli kumandanlar yö­netiyordu, bunların en değerlisi de Hannibal’dı. Gene de zafer, sonunda Romalıların oldu ve M.Ö. 146’da Kar­taca yakılıp yıkıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM