KARINCALAR

Paylaş
 

KARINCALAR

La Fontaine’in ünlü masalına gö­re çalışkanlığın simgesi olan karın­ca, birçok yönden, özellikle ‘arılann- kine benzeyen toplumsal davranışı a- çısından çok şaşırtıcı bir hayvandır.

Dünyada bugün 6 500’e yakın karın­ca türü belirlenmiştir. Hangi türden olursa olsun hepsi, karınca yuvası de­nilen ortak konutlarda toplu halde yaşarlar: yüzden az karıncayı barın­dıran küçük yuvalar olduğu gibi bir milyonu aşkın karıncanın yaşadığı dev yuvalar da vardır.

işbölümü

Her karınca toplumunda çoğunlu­ğu, kısır ve kanatsız dişiler oluşturur: bunlar işçi karıncalardır. Azınlıkta olan dişi ya da erkek karıncalar ise kanatlarından ayırt edilir; bunlar ya­zın, bir oğul meydana getirmek ve çiftleşmek üzere uçarak yuvadan ay­rılırlar. Daha sonra dişiler birkaç iş­çi karıncayla birlikte yeni bir yuva kurar ya da eski yuvalarına döner­ler, burada kanatlarını kaybedip bir daha hiç ayrılmamak üzere dehlizler­de yumurtlamağa başlarlar.

Karınca yuvasında işbölümü kaçı­nılmaz bir kuraldır. Kraliçe, türün çoğalmasmı sağlar. En güçlü işçiler yuvayı yapar, savunur ve yiyecek a- rar. Daha küçükler ise yuva işleriyle uğraşır ve larvaları besler.

 

Bu yazı 75 kere okundu.
Etiketler:
KARINCALAR
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kategoriler