• DOLAR
  7,5575
 • EURO
  8,9826
 • ALTIN
  474,07
 • BIST
  1,1843
KARİKATÜR NEDİR?

KARİKATÜR NEDİR?

KARİKATÜR NEDİR?

Karikatür de diğer sanatlar kadar eskidir. Doğanın kusurlarım göstere­rek insanları güldürmek isteyen ka­rikatürcülük, halkla bir dereceye ka­dar suç ortaklığını gerektirir, yani ka­rikatürcü ancak yeterince tanınmış kişilerle veya olaylarla alay edebilir. Bunun için, bazı şeylere eskiden ni­çin güldüklerini çoğu zaman anla­makta güçlük çekeriz.

görüntüleri çarpıtan ayna

Bir yüz karikatürü, tıpkı vücudu bü­yülten ya da daraltan o panayır ay­naları gibi, insanı biçimsizleştirir. Tıpkı karnaval maskeleri gibi bazı ayrıntıları da iyice abartır. En karak­teristik çizgileri ele alıp sadeleştir­meğe çalışır; *Şarlo’nun bıyığı ve şap­kası, Hitler’in perçemi ve bıyığı, de Gaulle’ün burnu gibi. Hayvanlarla ba­zı benzeyişler de insanları güldürebi­lir; zaten bu, gözde politikacılarla a- lay etmek için sık sık kullanılan bir yöntemdir.

güldürücü hikâyeler

Karikatür sadece davranışları değil, durumları da canlandırabilir: böylece güldürü tiyatrosuna yaklaşır. An­latılan sahneyi canlandırarak bizi gül­düren ve biri ötekinin değişik biçi­minden ibaret iki desen arasında ne­ler olup bittiğini anlamamızı sağla­yan, hayal gücümüzdür. Buna şaka, alay, latife veya nükte denebilir. Bu, pek kısa bir zaman parçası içinde ve beklenmedik bir anda meydana gelen bir olaydır. Bununla birlikte, karika­türde ikiden fazla desen de buluna­bilir; o zaman fıkra karışık bir nite­lik kazanır sözlü veya sözsüz resimli bir hikâyeye dönüşür, böylece de re­simli roman ilkesine yaklaşır.

mizah desenleri

Mizah desenleri ilkin Ingiltere’de ortaya çıkmıştır; daha ince bir kari­katür türü olan mizah deseninde, ö- nemli olan, özellikle desendir. Bu de­sen sevimli bir «pembe» mizah şeklin­de olabileceği gibi, iç karartıcı veya gaddar bir «kara» mizah şeklinde de olabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
KARİKATÜR NEDİR?
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM