• DOLAR
  6,9339
 • EURO
  8,2268
 • ALTIN
  450,32
 • BIST
  1,1811
KARBON NEDİR?

KARBON NEDİR?

KARBON NEDİR?

Oksijen, ‘hidrojen ve ‘azot ile birlikte karbon, yalnız yerkabuğunun değil, canlı maddenin de temel öğe­lerinden biridir. Gerçekten de karbon olmadan hiç bir canlı yaşamını sür­düremez.

canlılar dünyası

İster ‘hayvanlar, ister ‘bitkiler, is­ter yalnız mikroskopla görülebilen basit bakteriler olsun, canlı madde (kemikler, ‘sinirler, ‘kaslar, saplar, yapraklar) daima karbon, oksijen, hidrojen ve azottan oluşur. İnsan vü­cudu da, bazı maden tuzları ve *su ile birlikte bu dört elementten mey­dana gelmiştir. Hayvansal ya da bit­kisel beslenme yoluyla aldığımız kar: bonun bir kısmı ‘solunum sırasında karbon dioksit gazı halinde yeniden atmosfere atılır. Daha sonra bu gaz bitkilerin ‘klorofili tarafından soğu­rulur ve besinler yoluyla yeniden bize döner.

mineraller dünyası

Mineraller dünyasında karbonun ö- nemi, canlı madde için taşıdığı önem­den hiç de aşağı kalmaz. Saf haldey­ken doğada, düzenli geometrik ‘kris­taller ya da amorf, yani rasgele şe­killer halinde bulunabilir.

karbon 14

Karbon 14 radyoaktif olan, ya­ni zaman içinde yavaş yavaş par­çalanarak yok olan bir karbon izotopudur. Bütün canlılarda çok az miktarda karbon 14 bu­lunur. Canlı ölünce bu element yavaş yavaş parçalanır ve bes­lenme yoluyla yeniden alınma­dığı için oranı durmadan aza­lır. Bu nedenle *fosillerin yaşı­nın belirlenmesinde çok hassas âletlerle fosillerdeki karbon 14 oranını ölçmek en güvenilir yol

Kristalleşmiş karbon bildiğimiz ‘el­mastır; çok sert olan bu değerli taş hem kuyumculukta, hem de sanayide kullanılır (camların kesilmesi). Daha yumuşak olan grafitten kurşun ka­lemlerin içindeki yazıcı uçlar yapılır. Amorf ya da şekilsiz karbon, birta­kım yabancı maddelerle karışarak, bitkisel maddelerin ayrışmasından doğan çeşitli ‘kömür türlerini mey­dana getirir.

‘Kalsiyum ile birleştiği zaman, ev yapımında kullanılan inşaat ‘taşları­nın bileşimindeki kireçtaşını verir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM