Karaciğer Nedir?

Paylaş
 

Karaciğer Nedir?

Vücudumuzun gerçek kimya laboratuvarı olan karaciğer, karın boşlu­ğunun sağında yer alan iri bir bezdir (1600 gram kadar); içinde 800-900 gram kadar kan bulunur; koyu kır­mızı renktedir; lob adı verilen sayı­sız küçük parçacıktan oluşur; yeri, diyaframın altında, üst karın bölge­sinde ve midenin önündedir.

Karaciğerin görevleri çeşitli olduğu kadar önemlidir de. Hücrelerin ener­ji kaynağı olan şekeri yapar; yağların özümlenmesi ve dolayısıyla ‘sindirim için vazgeçilmez bir madde olan öd’ü (safra) salgılar; birçok artığın vücut­tan atılmasını ve vücudun zehirler­den arıtılmasını sağlar, alkolü süzer ve ‘kanı pıhtılaştıracak maddeleri ya­par. Ayrıca birçok ilaç, ancak karaci­ğerde değişikliğe uğradıktan sonra organizma tarafından kullanılabilir.

Görevinin karmaşıklığı nedeniyle karaciğer nispeten nazik bir organ­dır; birçok hastalığa tutulabilir: en çok bilineni sarılık’tır; derinin sarı bir renk almasıyla beliren bu hasta­lık, safranın iyi boşalmamasından ileri gelir. Karaciğerin en tehlikeli hastalıklarından biri alkol sirozu’dur: bu hastalıkta karaciğer büyür ve gö­revlerini yerine getiremez.

 

Bu yazı 27 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kategoriler