• DOLAR
  6,7688
 • EURO
  7,6343
 • ALTIN
  366,99
 • BIST
  1,1292
Karacaoğlan Kimdir?

Karacaoğlan Kimdir?

Karacaoğlan Kimdir?

Âşık edebiyatının en güçlü nitelik­lerini taşıyan Karacaoğlan, halk ozan­larının başında gelir. Ne yazık ki, söz­lü ve yazılı gelenekten beş yüze yakın şiiri derlenmiş olmasına rağmen bu ozanın kimliği ve kişiliği hakkında hemen hiç bir bilgiye sahip değiliz. Karacaoğlan’m deyişlerini bugün de canlı tutan Güney Anadolu’daki söy­lentilere göre o, bir Türkmen ozanı­dır. Aşiret hayatı içinde yetişmiş, o- nunla birlikte göçmüş, aşklarını, se­rüvenlerini o ortamda yaşamıştır. O- nu, Bahçe ilçesinin Fersak veya Ko­zan ilçesinin Gökçe köyünden çıkmış ve ömrünü yeniçeri olarak geçirmiş gösterenler de vardır. Elde şiirlerin­den başka hiç bir yazılı belge bulun­madığı için, bunu tartışmakta bir ya-

şiiri ve deyişleri

Karacaoğlan, çağdaşı olan kentli halk ozanlarının kapıldıkları etkiye kapılmamış, aruzla yazma gereği duy­mamıştır. Koşma, semaî, türkü ve destan şeklindeki deyişlerini hep se­kizli ve on birli hece ölçüsüyle yaz­mıştır. Bütün bu deyişlerinde yaşa­dığı çevrenin dilini ve doğa güzellik­lerini bütün özgünlüğüyle canlandır­mıştır. Söyleyişindeki ustalık, yapma­cıksızlık, içtenlik ve doğruluk onu âşık edebiyatının en büyük övüncü yapmıştır.

Aynı zamanda besteci olan Karacaoğlan’ın, kendi adını taşıyan bir bes­tesi ve makamı vardır; Toroslar’da «Karacaoğlan çağırmak» türkü söy­lemek anlamına gelir.

Diğer halk ozanları gibi Karacaoğ- lan’ın değeri de ancak Cumhuriyet döneminde bütün parlaklığıyla orta­ya çıkmıştır, ilkin Sadettin Nüzhet Ergun’un başlattığı Karacaoğlan der­lemeleri, daha birçok araştırıcının çabası, sözlü ve yazılı bütün kaynak­ların taranıp karşılaştırılması sonu­cunda zenginleşmiştir. Eserlerindeki egemen nitelikleri göz önünde tuta­rak bugün ona mal edilen şiirlerin büyük çoğunluğunu onun sayabiliriz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM