Kalkanın Tarihçesi

Paylaş
 

Kalkanın Tarihçesi

Tarih boyunca insanoğlu sürekli birbirleriyle savaşmış ve mücadele içinde olmuştur.Bu savaşlar başlangıçta daha ilkel silahlarla yapılmış ve savaşlar gögüs gögüse oldukça sert ve oldukça yaralıyıcı öldürücü olarak gerçekleşmişti.Uzun binyıllar yüzyıllar boyunca yeni yeni silahlar keşfedilmeye ve düşmana en fazla hasar verirken en az hasar alabilmenin teknikleri üzerinde durulmuştur.

Mesela savaşçıların kullandıkları zırhlar bu amaçla geliştirilmiş ve dünyanın bir çok yerinde devletler askerlerine değişik malzemelerden yapılmış zırhlar giydirerek onları ölümcül darbelerden korumaya çalışmışlardır.İşte o savunma silahlarından bir diğeri ise kalkandır.Kalkanın geliştirilmesiyle savaşçılar savaş meydnında büyük bir avantaj sağlamayı başarmışlardır.Peki kalkan nedir isterseniz bu soruya hepbirlikte cevap bulmaya çalışalım.

Kalkan bir Savaşçının vücudunu korumaya yarayan eski savunma silahıdır. Kalkanlar yuvarlak veya dört köşe levhalardır. Madenden kalın gergedan veya fil derisinden ağaçtan yapılır da genellikle üzerinde süsler bulunurdu. Kalkanlı düşmanın ok kargı ve kılıçlarını karşı korunurdu. Kalkan Sol elle tutulur sağ el ile vurucu silah kullanırdı .Avrupa’da 16 yüzyılda Kalkan kullanılmaktan vazgeçilmiştir.Aynı şekilde Türklerde Osmanlıda değişik boyutlarda ve şekillerde kalkanları savaş meydanlarında kullanmışlardır.

http://bilelimmi.com/kanun-nedir/

http://bilelimmi.com/bedir-savasi/

http://bilelimmi.com/dandanakan-savasi/

Bu yazı 312 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/