• DOLAR
  6,7376
  %0,09
 • EURO
  7,5986
  %0,30
 • ALTIN
  368,65
  %0,24
 • BIST
  8,4897
  %0,10
KAKTÜS NEDİR?

KAKTÜS NEDİR?

KAKTÜS NEDİR?

Adlarına rağmen, etli bitkilerde. Kurak bölgelerde v elbette et diye bir şey yoktur; bun- ««iterde yetisen bitlara etli denmesinin nedeni, yaprak­larının su depo eden dokulardan oluş­ması ve özsu ile tıka basa dolu ol­dukları için etli görünmesidir.

Türkiye’de doğal olarak yetişen etli bitki türü çok azdır, çünkü ılıman ve birçok yerde yağışlı olan iklimi­miz buna elverişli değildir. Bizde bulunan başlıca etli bitkiler, dağlarda, nefis pembe çiçekler açan damkoruğu ile Akdeniz kıyılarında yetişen, iri çiçekler açan ve kırmızı meyve veren dikenli frenkinciridir.

Hemen hemen bütün etli bitkilerin anayurdu Afrika ve Amerika’dır. Bun­ların acayip biçimli bazı cüce türleri evlerde süs bitkisi olarak yetiştirilir; ama «şamdan»ı andıran kaktüs cin­sinden bazı türlerin boyu 10 metreyi ve ağırlığı birkaç tonu bulabilir. Bun­ların bazı türlerinde zehirli madde­ler vardır: meskalin (Amerikan yer­lileri peyotl derler), bir Meksika kak­tüsünden çıkartılan şiddetli bir uyuş­turucudur.

Dünyanın her yanında dikenli veya dikensiz daha birçok etli bitki türü vardır. Sözgelimi, Güney Afrika’da bu­lunan ve pleiospilos adı verilen bitki, üzerinde yaşadığı taşlık araziye o ka­dar benzer ki, ancak çok alışkın bir göz bunu taştan ayırt edebilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
KAKTÜS NEDİR?
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM