Jonathan SWİFT KİMDİR? 

Paylaş
 

Jonathan SWİFT KİMDİR?  (1667 – 1745)

Ünlu bir İngiliz romancısıdır «Güiiver’in Seyahatleri» yazarıdır Dublin’de doğdu An­nesiyle babası fakır İnsanlardı. Jonathan ilkokulu bitirdikten sonra koleje girdi. Bu­rada dersler hiç ilgi duymuyordu. Bir süre sonra, annesinin zoruyla bir katiplik buldu.Swift  bir yandan şiir, hikâye de yazıyordu. En güzel şiiri olan Bir Banyonun Masalı nda büyük bir hiciv kabiliyeti göstermişti.

Swift, aynı zamanda siyasetle de ilgilendi Kraliçe Anne’m ölümünden sonra, parti işle­rine karışmamaya karar verdiyse de, uzun müddet kararında duramadı İrlanda’nın iç işleriyle İlgilendi. Toryler’in tarafını tuttu. «Güliver’in Seyahatleri» adlı ünlü eserini bu sırada yazdı. 1726’da, bunu bastırmak için Londra’ya gitti. Eser» basıldıktan sonra yeni­den İrlanda’ya döndü. Baş papazlığa kadar yükseldiyse de hayatı pek yavan geçiyordu., Git gide zihin tembelliği arttı. Sonunda aklını oynattı, tımarhanede can verdi.

Swift, hayattan bir türlü tat alamamış, âde­ta yaşamaktan nefret etmiş bîr yazardır. Bü­tün yazıları keskin, serî hicivlerle, alaylarla doludur. En ünlü eseri olan, sonradan biraz daha sadeleştirilip bir çocuk kitabı haline getirilen «Güliver’tn Seyahatleri» aslında kor­kunç bir sosyal hicivdir. Jonathan Swift, bu eserle çağının İnçi tere’sini ağır şekilde tenkid etmiştir,

Bu yazı 70 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/