• DOLAR
  7,6372
 • EURO
  8,9888
 • ALTIN
  469,48
 • BIST
  1,1768
JANDARMANIN TARİHÇESİ?

JANDARMANIN TARİHÇESİ?

JANDARMANIN TARİHÇESİ?

Yurt içinde güvenliği sağlamak için kurul­muş bir emniyet teşkilâtıdır. Şehirlerin, ka­sabaların belediye sınırları dışında kalan yer­lerde güvenliği sağlamakla görevlidir.

Bu teşkilâtın en yüksek komuta makamı Jandarma Genel Komutanlığıdır. Başında ge­neral rütbesîndd bir komutan bulunur. Ge­nel Komutanlık İç İşleri Bağkanlığı’na bağlı olarak, katma bütçeyle idare edilir. J. G. K. mensubu olan subay, assubay ve erler, eği­tim ve teçhizat bakımından Genel Kurmay Başkanlığının deneti altındadır, ordu men­suplarının hak ve görevleri onlara da tanın­mıştır.

Jandarma subayları Harb Okulu’nun jan­darma sınıfından yetişir. Her ilde valiliğe bağlı bîr jandarma alay komutanı, ilçe mer­kezlerinde de bölük komutanı bulunur; gere­ken başka yerlerde de, daha küçük rütbeli komutanların emri altında karakol teşkilâtı vardır.

Jandrama teşkilâtı eskiden «Zaptiye» diye anılırdı. 1826’da Yeniçeri Ocağı kaldırılınca yerine «Asakir-i Muntazama-i Mansure» ve «Asakir-i Muntazama-i Hassa» adında iki as­kerî teşkilat kuruldu, bunlar «Serasker» adı altında bir başkomutanın emri altına verildi. 1846’da Seraskerliğe bağlı olarak «Zaptiye Müşirliği» kuruldu ki bu, jandarma teşkilâtı­nın başlangıcı sayılır.

1879’da Zaptiye Müşirliği kaldırılarak «Jandarma Daire-i Merkeziyesi» kuruldu. 1912’de yayınlanan kanunla jandrama teş­kilâtı mülkî makamlara, 1919’daki kararna­meyle de Umum Jandarma Komutanlığı, Da­hiliye Nezareti’ne bağlandı. Cumhuriyet’ten sonra, teşkilâtta yenilikler yapıldı,

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM