Jan Van Eyck Kimdir?

Paylaş
 

Jan Van Eyck Kimdir?

Jan Van Eyck, büyük bir olasılık­la, Liège yakınlarındaki Maaseik’te doğdu. Kendisi kadar ünlü bir res­sam olmayan ağabeyi Hubert Van Eyck’ın etkisiyle resim yapmağa başladığı sanılıyor.

Genç yaşta Bayern’li Johann’ın sa­rayına, daha sonra Bourgogne dükü İyi Philippe’in hizmetine girdi. Dos­tu olan İyi Philippe, ona İspanya ve Portekiz’de önemli diplomatik görev­ler verdi. Sonrada Brugge’ye yerleşen Van Eyck, Mistik Kuzu diye anılan mihrap arkalığını o tarihlerde yaptı (1432). Kısa sürede servete ve üne ka­vuşan sanatçı, ölünceye kadar zen­gin ve gösterişli bir büyük burjuva hayatı yaşayacaktı.

Tarihçi Vasari’nin, yağlıboya res­min icadını Van Eyck’a mal etmesi büyük bir yanılgıdır. Yalnız Van Eyck’m bu resim tekniğini geliştir­diği kesin bir gerçektir. Reçineyle ka­rıştırdığı boyayı ince tabakalar halin­de üst üste sürerek, ışık oyunlarını ve renklerin açıklığını koyuluğunu büyük bir kesinlik ve gerçeklikle ver­meyi başarmış, sonradan bütün Fla­man ressamları onun bu ustalığından yararlanmışlardır.

Fakat Van Eyck’ın en büyük özel­liği, Ortaçağ geleneklerinden ayrılan ilk ressam oluşudur; o zamana ka­dar dinsel tabloların şaşmaz bir özel­liği olan simgelerle anlatımı bir ya­na bırakmış, resimde ilk defa günlük hayata yer vermiştir. Doğa, kişiler, her gün kullanılan ev eşyası onun fırçasında büyük bir önem kazanır; hem içten, hem de esrarlı yönleriyle yakalayıp tablolarına aktardığı bu öğeleri inanılmayacak bir kusursuz­lukla işler. Bu bakımdan, portre ve «günlük yaşantıdan tablolar» (aile ve toplum hayatından alınmış sahneler) ressamı Van Eyck, Flaman okulunun kurucusu kabul edilebilir.

Bu yazı 155 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/