İzzettin Keykavus Kimdir

Paylaş
 

İzzettin Keykavus Kimdir?

Anadolu Selçukluları bu topraklarda kurdukları devlet ile Türk tarihine adlarını yazdırmışlardır.Anadolu Selçuklu hükümdarlarından İzzettin Keykavus elde ettiği başarıları ve devlet yönetimindeki yetenekleriyle ön plana çıkan hükümdarlardan biriydi.İşte bu yazımızda İzzettin Keykavus kimdir sorusuna cevap bulmaya çalışacağız.İzettin Keykavus başarıları,seferleri nelerdir sorusuna yakından bakacağız.

 

İzzettin Keykavus Anadolu Selçuklu sultanıdır ölümü 1221. Gıyaseddin Keyhüsrev’in oğludur .Babasının ikinci kez hükümdar olmasından sonra Malatya’ya Melik olarak atandı .1 Gıyaseddin Keyhüsrev’in Alaşehir Savaşı’nda şehit düşmesi üzerine 1211 de Sultan oldu .Önce kardeşi Alaaddin Keykubatın ayaklanmasını bastırdı İznik İmparatoru Laskaris ile anlaşma yaptı .Babası gibi ekonomik durumu geliştirmeye önem verdi .Kıbrıs kralıyla yapılmış olan anlaşmayı yeniledi. Karadeniz ticaretine Güven altında bulundurmak için Sinop üzerine yürüdü yolda Trabzon Rum İmparatorluğu tutsak etti. Sinoplu ele geçirdi ,Trabzon Rum İmparatorluğu’nu egemenliği altına aldı ve vergiye bağladı .

Kıbrıslıların kışkırtması ile ayaklanmış olan Antalya yeniden ele geçirdi , Ermenileri vergiye bağladı Eyübiler  üzerine sefere çıktı fakat başarı sağlayamadı üzüntüsünden genç yaşta hastalanarak öldü.

Bu yazı 183 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/