İzmir’in İşgali

Paylaş
 

İzmir’in İşgali

İzmir’in İşgali tarihimizin en karanlık ve en üzücü olaylarıdan biridri.Osmanlı Devletini tam anlamıyla baskı altına alan İtilaf devletleri İzmirin İşgali ile Osmanlıyı aralarında paylaşma planlarının başlangıcı yapmışlardır.Bu anlamda İzmirin İşgali kurtuluş savaşımızın temellerini atan gelişmelerden biri olmuştur.

İzmir’in işgali Kurtuluş Savaşı’nın başlarında Yunanlıların İzmir’e asker çıkarmalıdır 15 Mayıs 1919. Türklerin düşmanları olan İtilaf Devletleri Mondros Ateşkes Antlaşması’nın 7. Maddesine göre Yunan Birlikleri’nin İzmir’e çıkmalarına İzin verdiler .Yunanlılar bu davranışlarıyla hem kendi isteklerini sağlayacaklar hem de itilaf devletlerinin tasarılarını gerçekleştirmiş olacaklardı. İstanbul hükümeti İzmir Valisi Ne şehri Yunanlıların işgal edeceğini bildirdi. Vali bir olay çıkmaması için bütün subay ve askerlerin kışlada toplanmalarına emretti. İngiliz Fransız Amerikan de Yunan donanmaları İzmir limanına geldiler .Yunan Kuvvetleri yerli Rumların ve öteki azınlıkların alkış ve gösterileri arasında İzmir rıhtımına çıktılar .İzmir’deki Türk Birliği aldığı emir üzerine Yunan çıkarmasına karşı koyamadı .Yunan askerleri yürüyüşe geçerken İzmir metropoliti onları karşıladı ve taktis etti .Bu dinsel tören üzerine Rumlar aşırı davranışlarda bulundular.

Yunan birlikleri Türk askerlerinin bulunduğu kışlaya doğru ilerlerken Türklere çok kötü sözler söylediler bu kışkırtmaları sonucunda kendini tutamayan Hasan Tahsin adında genç bir gazeteci düşmana ilk kurşunu attı ve Orada şehit edildi .Bu olay Yunanlıların Türklere sindirmek için harekete geçmelerine neden oldu .Yunan askerleri ve yerli Rumlar içinde silahsız Türk askerlerinin bulunduğu kışlayı saatlerce ateşe tuttular. Türk subay ve memurlarını  toplayıp gemilerine götürülürken onlara her türlü kötülüğü yaptılar .Kurmay Albay Süleyman Fethi Bey yaşasın Venizelos  anlamında zito venizelos demediği için dipçik ve süngüyle şehit edildi .Venizelos Yunan başkanvekiliydi .Daha birçok subay ve sivil öldürüldü bütün bu cinayetler İngiliz Fransız ve Amerikan donanmalarının önünde işleniyordu.Rumlar Türk mahallelerine saldırdılar yüz kızartıcı kötülükler de bulundular .Yunanların ve Rumların bu davranışları yanlarına kalmadı 3 yıl sonra bu güzel şehrimizden sökülüp atıldılar.

http://bilelimmi.com/jan-dark-kimdir/

http://bilelimmi.com/geldikleri-gibi-giderler/

http://bilelimmi.com/unite-2-milli-uyanis/

Bu yazı 307 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/