• DOLAR
  6,8702
 • EURO
  7,7310
 • ALTIN
  392,10
 • BIST
  1,1243
Iyonya Uygarlığı

Iyonya Uygarlığı

Iyonya uygarlığı eski çağda Batı Anadolu kıyılarında gelişmiştir Yunanistan’da yaşayan Akaların bir bölümü önceleri koloniler kurmak amacıyla ve daha sonra İsa’dan önce 12 yüzyılda Dorların akınları yüzünden yerlerinden ayrılarak Batı Anadolu kıyılarına yerleşmişler burada 12 şehir kurmuşlardır .Sonradan Foça ile Millet arasında kalan kıyı yöresine İyonya Burada oturanlara da İyonyalı adı verilmiştir .iyonlar Eski Anadolu uygarlıklarının etkisi altında kalarak verimli toprakları olan ve ön Asya ticaret yolunun sonunda bulunan bu gelişmeye elverişli ülkede kısa sürede parlak bir uygarlık yaratmışlardır .

En önemlileri Milet ,Efes ve İzmir olan İyonya şehirleri ticarette denizcilikte ve sanatta büyük başarı sağlamışlardır. İyonyalılar ayrı ayrı şehir Devletleri halinde yaşamışlar bir birlik kuramamışlardır .Şehir Devletleri ilk zamanlarda krallar yönetmişlerdir fakat bir süre sonra güçlenen soylular İsa’dan önce 9. Ve 8. Yüzyıllarda Kralları devirerek devlet işlerini ellerine geçirmişlerdir. Lidya Devleti’nin sınırlarını Ege Denizi kıyılarına kadar genişletmek istemesi üzerine İyonya şehirleri zaman zaman yönetimi Tiran denilen en güçlü devlet adamlarına bırakmak zorunda kalmışlardır .Tiranlar halk için çalışmışlar ülkelerine çok önemli hizmetlerde bulunmuşlardır .

Lidya Devleti İyonların Anadolu ve ön Asya ile ticaret yapmalarına engel olmuştur İyonyalar bu nedenden donanmaları ile Akdeniz ve Karadeniz’de açılarak kendilerine yeni pazar yerleri aramışlardır .Lidya krallığının yıkılmasından sonra iyonya şehirleri perslerin egemenliğini tanımak zorunda kalmışlardır .Perslerle Yunanlar arasında yapılan savaşlara İyonyalar neden olmuşlardır .İyi onlar çeşitli tanrılara tapmışlardır. Tanrıların Doğa güçlerini yönettikleri inanmışlar tanrıları insanlar gibi düşünmüşlerdir .Bunlar öldükten sonra yeniden yaşanacağı ileri sürülen öbür dünya için fazla bir ilgi göstermemişlerdir .Onlara göre bu dünya soğuk ıssız ve güçsüzdür burada ruhlar gölgeler gibi dolaşmaktadır. Onun için İyonyalar ellerinden geldiği kadar bu dünyada iyi yaşamak ve hayatını zevklerinden yararlanmak istemişlerdir .Finike alfabesinden alınan çeşitli Yunan alfabeleri arasında en çok kullanılanı İyon alfabesi olmuştur. İyonlar düşünce ve bilim alanında önemli ilerlemeler göstermişlerdir .

PİSAGOR HİPOKRAT HEREDOT TALES

Burada ün kazanmış birçok Filozof ve Bilgin yetişmiştir .İyonyalı filozoflar tam bir düşünce özgürlüğü ile hareket ederek dünyayı oluşturan ana elemanların neler olduğunu araştırmışlar .Millette Doğan ve ünlü bir matematik ve astronomi bilgini olan Tales ana elemanın su olduğunu ileri sürmüş dünyayı okyanusun ortasında yüzen bir kurt şeklinde tasarlamıştır .Tales Perslerle Lidyalılar arasında Kızılırmak boylarında yapılan savaş sırasında Güneş tutulması olayını önceden hesaplamıştır .Miletli Anaksimenes havanın sudan çok daha önemli olduğunu ileri sürmüş her şeyin havanın sıkışması veya gevşemesi neden meydana geldiğini belirtmiştir .İyonyada doğmuş olup Güney İtalya’da yerleşen Pisagor matematiği bir bilim haline getirmiş geometri ile ilgili bazı kurallar bulmuştur .Onun adıyla bir teorem vardır iyonlar yapılarını önce tahtadan ve kerpiçten daha sonra taştan yapmışlardır. İsa’dan önce altıncı yüzyılda İyonya üslubu adı verilen bir yapı biçimi ortaya çıkmıştır. İyonlar heykeltıraşlık da büyük başarı göstermişler mermerden çok güzel heykeller yapmışlardır.

BUNLARIDA İNCELEYEBİLİRSİNİZ

http://bilelimmi.com/hitit-devleti/

http://bilelimmi.com/lidyalilar/

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM