• DOLAR
  6,9339
 • EURO
  8,2268
 • ALTIN
  450,32
 • BIST
  1,1811
İSTİRİDYENİN  TARİHÇESİ?

İSTİRİDYENİN  TARİHÇESİ?

İSTİRİDYENİN  TARİHÇESİ?

Romalılar ve Çinliler istiridyeye çok düşkündüler. O zamanlar kabu­ğu kalın ve katmerli, çapı 15 santi­metreyi bulan istiridyeler yeniyordu. Doğal istiridye yatakları uzun süre ih­tiyacı karşılamağa yetti; ancak XIX. yy .dan itibaren istiridye yetiştirilme­ğe başlandı. Bunun için önceden ha­zırlanmış tuğlalara tutunan kurtçuk­lar (larvalar) toplanır, özel yetiştir­me yerlerine bırakılır, onlar da ora­da büyüyüp gelişir.

Yassı istiridyeden başka en çok ye­tiştirilen istiridye türü, kavkısı çizgili Portekiz istiridyesidir. Bir salgın has­talık Portekiz istiridyesi üretme alan­larını mahvedince, batıda, Japon is­tiridyeleri yetiştirilmeğe başlandı.

1872 tarihli resmî bir belgeden anla­şıldığına göre, Osmanlı döneminde Türkiye’de gelişmiş midye v.e istirid­ye tarlaları vardı ve bu tarlalarda üretim devletçe düzenlenirdi. Gene ay­nı belge bu ürünlerin yabancı ülke­lere satış ve gönderilme koşullarını da kurallara bağlamaktadır.

Istiridyecilik çok dikkat ve bakım gerektiren bir iştir. Hem suların te­mizliğine özen göstermek, hem de is­tiridyeleri sayısız düşmanlarından korumak gereklidir: konulmazlarsa “balıklar istiridye kurtçuklarını, de­nizyıldızları ve diğer yumuşakçalar da erişkin istiridyeleri yer, tüketir.

İstiridye üretimi bütün yıl yapıla­bilir. Bununla birlikte hiç olmazsa avlanma bölgeleri dışında, mayıstan eylüle kadar istiridye yemekten ka­çınmak uygun olur. Çünkü istiridye­ler bu mevsimde çoğalır; ayrıca, “bu dönemde istiridye yemek zararlı da olabilir.

Günümüzde Avrupa’da başlıca istiridyecilik merkezleri Bretagne (Riecsur Belon, Cancale, Paimpol, Auray, Le Croisic) ve Atlas Okyanusu kıyı­sındaki yerlerdir (Les Sablesd’Olonne, Marennes, Oleron Adası, Arcachon): bunlardan birinci bölgede sa­dece yassı istiridye, İkincisinde iseçeşitli türler yetiştirilir. Uzakdoğu’da, zarif inciler elde etmek için inci is­tiridyesi yetiştirilir, ama bunlar yen-

Uzunluğu 6 ile 8 sm arasında değiçalar olan midyeler bisüs denen telciklerle topluca kayalara yapışır. Mid­yecilik, midye yavrularını kazıklar ü- zerine veya midye tarlalarına bırakıp oralarda büyümelerini sağlamaktan ibarettir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM