• DOLAR
  6,7688
 • EURO
  7,6343
 • ALTIN
  366,99
 • BIST
  1,1292
ISTAKOZ NEDİR?

ISTAKOZ NEDİR?

ISTAKOZ NEDİR?

Denizlerde yaşıyan, pek makbul «ayılan be­yaz eti için avlanan bir deniz hayvanıdır. Eklembacaklıların kabuklular sınıf ındandır. Vücudu «kitin-» adı verilen kalın bir kireçli tabaka ile örtülüdür. Mavimsi, yeşilimtırak siyah elan bu kabuk hayvanın yosunların, ka­yaların arasında gizlenmesine yardım eder. Istakozun başlıca özelliği her iki yanındaki bes çift ayağından en önündeki çiftin çok ge­lişerek kuvvetli bir kıskaç halini almış olma­sıdır. Hayvan bu kıskacı sayesinde avını ya­kalar, ağzına götürür. Başının üstünde, «sap» adı verilen iki çıkıntının tepesindeki gözleri çok kuvvetlidir. Çok uzakları bile dikkatle gözetliyebilir. Ayrıca, başının üzerinden ar­kaya doğru uzanan, uzunluğu vücudunu ge­çen bir çift duyarga hayvanın dokunma or­ganlarıdır. Istakozun geriye kalan dört aya­ğı öndekijerden daha küçüktür. Bunların ucunda ufak birer kıskaç vardır.

Istakozun karnı birbirine geçme halka­lardan ibarettir. Her halkada uçları çatallı birer küçük ayak bulunur. Son halka yassı­laşarak bir yüzgeç halini almıştır. Denizin dıbindeyken ayaklarının üstünde yürür, su­yun içindeyken kuyruğunu kendine doğru çekerek geri geri yüzer.

Istakoî, bacaklarının göğüste birleştiği yer­deki solungaçiariyle solunur. Sudan çıktık­tan sonra da uzunca bir müddet yaşar.

Istakozlar, pek çok deniz hayvanı gibi, yu- murtlıyarak ürerler. Dişi ıstakoz 5.000 –

 • kadar yumurta yumurtlar, bunları on bir ay kadar karnının altında saklar. Kı­şın derin sularda yaşayan ıstakoz ilkbahara
Istakoz sığ suların diplerinde kayaların kovuklarında yaşar Lezzetli eti için çok avlanan deniz hayvanlarındandır.

 

 

doğru daha sığ sulara gelir. Bu sıraleroa da yumurtalardan küçük yavrular çıkar. Bun­lar analarına hiç benzemezler. Düşmanı çok olduğundan hemen gizlenmek zorundadırlar. Taşların, kayaların arasına gizlenirler, kendi­lerinden daha küçük yaratıkları yiyerek bes­lenirler.

Istakoz küçük balıklar, kurtçuklar ve sal­yangoz yiyerek besienir Daha çok, kokmuş etten hoşlanır. Kayanın arasına gizlenip kıs­kaçlarını dışarıda bırakır, ayinin yeter dere­cede yaklaştığını görünce birden atlıyarak kıskacıyla yakalar.

Sularımızdaki .ıstakozlar çoklukla 30-40 sın. uzunluğundadır. Büyük denizlerde daha büyük ıstakozlar bulunur. Boyu I m. yi, ağır­lığı 10 kiloyu bulan .ıstakozlara roslanmıştır

Istakoz birçok yerlerde dökülmez mürek­kep hokkalarına benzeyen sepetlerde yakala­nır. Bu sepetler suyun dibine bir müddet için bırakılır. Istakoz sepetin içindeki ya kok­muş et, ya da buna benzer yemin kokusuna gelerek İçine girer, bir daha çıkamaz. Ista­koz, birçok yerlerde kalkan ağlarına da ta­kılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ISTAKOZ NEDİR?

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM