• DOLAR
  7,2915
 • EURO
  8,5355
 • ALTIN
  477,20
 • BIST
  1,1787
ISLAVLAR KİMDİR?

ISLAVLAR KİMDİR?

ISLAVLAR KİMDİR?

Hint Avrupa dil ailesi içinde, dilleri ara­sındaki yakınlıktan dolayı akraba sayılan bir kavim topluluğudur. Başlıcaları Ruslar, Leh­ler (PolonyalIlar), Çekler, Sırplar, Hırvatlar, Euloarlardır ( Bk. Dil).

islâvlar başlıca üçe ayrılır:

1    — Batı Islâvları: Lehler, Çekler, Slovaklar bu topluluktandır. Ayrıca, Almanya’nın doğu kesimlerinde yaşıyan Vendler de İslâv topluluğundandır.

2 — Güney Islâvları: Sırplar, Hırvatlar,

Slovenler, MakedonyalIlar, Bulgarlar İslâvları bu kolundandır.

3 — Doğu İslâvları: En geniş İslâv toplu­luğudur. Ruslar, Ukraynalılar, Beyaz Ruslar (Byeloruslar) bunlardandır.

Kültür bakımından İslâvlar iki bolüme ay­rılır :

 1. a) Doğu Ortodoks Kilisesi’ne bağlı elan Islâvlar: Ruslar, Ukraynalılar, Bulgarlar, Sırplar, MakedonyalIlar. Bunlar, Eski Yunan al­fabesinin değişik bir şekli olan Kiril alfabe­siyle yazarlar.
 2. b) Roma Katolik Kilisesi’ne bağlı olan Islâvlar: Batı İslâvları, Beyaz Ruslar’ın çoğu, Ukraynalılar’ın bir kısmı, Hırvatlar, Sloven­ler. Bunlar ise, yazılarında Lâtin alfabesini kullanırlar.

Irk bakımından Islâvlar arasında pek ez bir birlik vardır; çünkü, bu kavimler, yüz­yıllar boyunca başka milletlerle, bu arada Türk, Fin, Mogol, Alman, Yunan soyundan kavimlerle karışmışlardır. Hele Bulgarlar, ırk bakımından İslâv değildir, ancak dil bakımından İslâv topluluğuna girerler

Islâvlar’ın kaynağı karanlıktır; bunun için de, ayrı ayrı birçok görüşler ortaya çıkmış­tır. İlk İslâvlar’ın I. – II. yüzyıllarda, Orta Rusya’nın güney kesimlerinde, Doğu Lehistan’ da yerleşmiş oldukları, bunların Gotlar’dan Hunlar’dan, Avarlar’dan gelme oldukları kuvvetle sanılıyor. VI. yüzyılda Islâvlar Almanya’ da yerleşmiş oldukları, bunların Gotlar’dan gelmişlerdi. O çağlarda bunlara Vend adı veri­lirdi ki bu adın Keltler’in bir kolu olan Venetiler’den geldiği sanılıyor, çünkü o sıralar­da Islâvlar Venetiler’le karışmışlardı. (Venedik’e adlarını verenler de bu kavimdir).

Islâvlar Orraçağ’da genişliyerek çevrelerine yayıldılar; bu arada Balkanlar’a yayıldıkları gibi Lehistan (Polonya) da, Bohemya’da, Moldavya’da, Slovakya’da prenslikler kurdular. O çağlarda Islâvlar ufak topluluklar halinde yaşarlar, tarımla uğraşırlardı, millî birlikten uzaktılar. VIII. yüzyılda Şarlman, Elbe’nin doğusun­daki Islâvlar’ı bir ara kendi egemenliği altı­na aldıysa da, Germenler’in İslâvları Öder ır­mağının doğusuna sürmeleri ancak XII. yüz­yılda oldu. Doğuya ve güneye doğru sürülen Islâvlar, zamanla, o bölgelerdeki milletlerin topluluğu içinde (en çok Osmanlılar arasın­da) eridi. Yalnız, Kiyev dolaylarında kurulan İslâv dukalığı (Kiyev Rusyası) gelişti. Bu du­kalık XIII. yüzyılda Moğol istilâsında ortadan kalkınca yerine Moskova Büyükdukalığı geçti. Bu Büyükdukalık XV. yüzyılda da daha gelişip bağımsızlığa ulaşarak bugünkü Rusya’nın çe­kirdeği oldu. XIX. ve XX. yüzyılda Rusya, «panislâvizm» (İslâv birliği) siyasetiyle, bü­tün İslâvlar’ı bir araya toplamaya çalışmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM