• DOLAR
  7,2330
 • EURO
  8,6067
 • ALTIN
  479,75
 • BIST
  1,1881
İSKORBÜT HASTALIĞI NEDİR?NASIL TEDAVİ EDİLİR?

İSKORBÜT HASTALIĞI NEDİR?NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Vitaminsizlikten ileri gelen bir hastalıktır; dermansızlık, zayıflık, diş etlerinde iltihap gibi belirtilerle kendini gösterir.iskorbüt çok eski çağlardan beri bilinen bir hastalıktır. Eskiden de çok açık deniz­lerde uzun yolculuklar yapan gemilerde yal­nız tuzlanmış et ve balık, konservelerle bes­lenen yeşil sebzelerden, taze meyvalardan uzun zaman yoksun kalan kimselerde görül­müş, bu konservelerden ileri gelen bir zehir­lenme sanılmıştı. Sonradan, lâboratuvarlarda hayvanlar üzerinde yapılan deneylerden anla­şıldı ki Iskorbüt, yeşil ve taze sebzelerden, limon, portakal gibi meyvalardan yoksun kalmaktan ileri gelir. Çünkü bu besinlerde hayat için çok lüzumlu olan C vitamini var­dır. Bundan yoksun kalanlarda iskorbüt has­talığı başgösterir.

Belirtileri. — iskorbüt hastalığına tutulan­lar bütün vücutlarında kırıklık, halsizlik du­yarlar, kuvvetten düşüp zayıflar, sararıp so­larlar, derin bir kansızlığa uğrarlar. Vücudun oynak yerlerinde ağrılar, sızılar duyulur. De­rinin üzerinde, kan oturmuş gibi lekeler gö­rülür. Diş etleri çekilir, kanar. Dişlerin di­binde siyah bir tabaka belirir, dişler dökül­meye başlar. Ağzın içinde, diş etlerinde ya­ralar ortaya çıkar. Ayrıca, kanın pıhtılaşma kabiliyeti kalmaz. Bazı hastalarda idrar aza­lır, gözler görmemeye başlar. Çeşitli organ­larda kanamalar olur, böylece hayatları teh­likeye girer.

Tedavi. — Iskorbütün tek tedavisi, hasta­yı daha çok C vitamini bakımından zçngin olan yiyeceklerle beslemektir. Bunun için, bol bol taze İsebze, meyva yedirmeli, limon, por­takal suları ({irmelidir. Acele hallerde çeşitli yollardan, doğrudan doğruya C vitamini de verilir.

Çocuk Iskorbütü

Iskorbütün bir şekli vardır ki vitaminsiz kalan, suni bir besinle beslenen çocuklarda görülür. Buna «çocuk iskorbütü» (Barlovv hastalığı) denir.

Vitaminsiz sütlerle büyütülen, birtakım un­larla beslenen çocuklar bu hastalığa uğrar. Bu gibi çocuklarda kemikler sertleşmez, ken­diliğinden kırılır. Kemiklerin içinde, ağızda kanamalar olur, kemiklerde ur biçimi büyü­meler görülür. Çocuk gittikçe zayıflar, bir deri bir kemik haline gelir, ölüp gider. Bunda da tedavi vitaminle yapılır. Çocuğa, — yaşına göre — ya bol meyva yedirilir, ya da suyu içirilir, ayrıca çeşitli yollardan C vitamini de verilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM