• DOLAR
  7,5584
 • EURO
  8,9640
 • ALTIN
  474,95
 • BIST
  1,1856
İSKİTLER

İSKİTLER

Güneydoğu Avrupa ile Asya’nın batı kesi­minde Tuna ile Volga ırmakları arasındaki bölgede M. O. VII. yüzyılda yaşamış bir ka­vimdir. İskitler, burada oldukça büyük bir medeniyet kurmuşlarsa da sonradan, çeşitli sebepler yüzünden, İskit İmparatorluğu da­ğılmış, halk da başka memleketlere göç et­miştir. Ünlü tarihçi Heroclotos, «İskit» keli­mesinin Karadeniz’in kuzeyindeki bölgede yaşıyan yerli halkın kullandığı «Skolot» veya «Oskolot» kelimesinden alındığını ileri sürer. İranlılar ise İskitler’e «Sakalar» adım vermiş­lerdir.

Iskitler üstün bir kültür ve medeniyet kurmuşlardı. Bugün müzelerde bulunan sa­nat eserleri, İskitler’in medeniyet sevgilerinin ne kadar yüksek olduğunu göstermektedir. İskit sanatı Yunan sanatını da etkilemiştir. Doğudan gelen göçler dolayısiyle Iskitler Av­rupa’nın bansına doğru göç etmeye başlayın­ca lsk!t sanatı bütün Avrupa’ya yayıldı. Iskitler’in yalnız erkekleri değil, kadınları da usta cengâverdiler. İskit ’ kadınlarının cesaretleri, maharetleri dillere destan olmuştu. Iran İm­paratoru I. Dârâ’mn fetih plânı da İskitler’in kahramanca karşı koymaları, ustaca savun­maları yüzünden geri kalmıştı. İskitler çiftçi’ ve göçebe olmak üzere ikiye ayrılırdı. Çiftçiler, daha medeniydi. Göçebe­ler, arabalarda yaşarlardı, elverişli buldukları yerlerde uzun müddet kalırlar, sonra kendile­rine yeni Yurtlar aramaya çıkarlardı.

Arabaları iki, üç çift veya daha fazla öküz­le çekilirdi. Göç zamanında kadınlar araba içinde, erkekler at üstünde, arabaların yanın­da giderlerdi. Asya’nın kuraklığı yüzünden durmadan göç ederler, ancak elverişli bir yer bulduktan sonra yerleşirler, basit köyler kurarlardı. Eski Türkler’de olduğu gibi lskitler’de de en makbul hayvan at idi. Kesilen kurbanlar, kazanlarda pişirilerek dağıtılırdı. İskitler şa­rap yaparlardı. Eski tarih kitaplarında, Ispartalılar’a susuz şarap içmeyi İskitler’in öğrettikleri yazılıdır

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM