• DOLAR
  6,7665
  %0,20
 • EURO
  7,6838
  %0,34
 • ALTIN
  371,81
  %-0,10
 • BIST
  8,5783
  %0,87
İSKENDERİYE TARİHÇESİ

İSKENDERİYE TARİHÇESİ

İSKENDERİYE TARİHÇESİ

Akdeniz kıyısında Mısır’ın en büyük (İman şeriridir, Nll deltasının batısında ince bir şe­rit halinde uzanır, coğrafi değerinden başka ayrıca tarihte de önemli bir yeri vardır. Dün­yanın Yedi Harlkası’ndan biri olarak bilinen İskenderiye Feneri bu limanın ağzındaki bir ada üzerindeydi. Bugün 1.400.000 nüfuslu bir şehir olan İskenderiye Mısır’ın en İşlek limanı Kahire ve Johannesburg’tan sonra Af­rika kıtasının en büyük şehridir.

Uman T şeklinde yarımadacıkla doğu ve batı olmak üzere İkiye ayrılır. Doğu kısmı pek gelişmemiştir. Burada yalnız balıkçılık yapılır. Limanın batısı kalabalıktır. Bu kesime gemiler de yanaşabilir.

İskenderiye, adını Büyük İskender’den al­mıştır. İskender, M. O. 332’de bu şehri kur­muştu. Onun ölümünden sonra, generallerin­den Ptolemalos hükümdar olunca İskenderi­ye de Mısır’ın başkenti oldu. İskenderiye yüz­yıl içinde çağının en muhteşem ve en büyük şehri haline geldi, nüfusu bir milyonu geçi­yordu. Ayrıca, dünyanın en zengin şehriydi. İskender’in mezarı şehrin tam ortasındaydı İskenderiye’nin en meşhur binaları üniversite­si İle kütüphaneslydl. Ptolemalos hanedanın­dan gelen hükümdarlar, kütüphaneyi değerli eserlerle doldurmak için her yandan vesika toplamışlardı.

Devrin tanınmış Yunan filozof ve bilginleri İskenderiye’ye akın ediyorlardı. İskender’in ölümünden üç yüzyıl sonrasına kadar şehir
dünyanın kültür ve bilim merkezi olarak kaldı.

İskenderiye 640’ta Araplara, 1250’de Mem­lûk Türklerl’ne, 1517’de de Osmanlı Türklerl’ ne geçti. 1798- 1801 yılları arasında, Na- polâon’un Mısır seferi sırasında Fransız iş­gali altında kaldı. Uzun zaman, Kahlre’nin ihtişamı yanında sönük kalan şehir, XIX. yüzyılın başında, Süveyş Kanalı’nın açılması üzerine, İskenderiye yeniden önem kazandı. lS82’de Inglllzler’ln bombardımanına ve iş­galine uğradı. II. Dünya Savaşı’nda Ingiliz deniz üssü olarak kullanıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM