• DOLAR
  6,9339
 • EURO
  8,2268
 • ALTIN
  450,32
 • BIST
  1,1811
İLK YARDIM NEDİR?

İLK YARDIM NEDİR?

İLK YARDIM NEDİR?

Diyelim ki, bir adama otomobil çarpmış ve onu düşürmüş, yaralı ken­dinden geçmiş, kıpırdamadan yatıyor. Şimdi olayı görenler koşuşup yara­lının çevresini saracak ve onu kaldı­rıma taşıyarak, kendine getirebilmek için çeşitli çarelere (sözgelimi hafif hafif tokatlamak) başvuracaktır. Ama bunlar yalnız zararlı değil aynı za­manda tehlikeli davranışlardır, ilk­yardımın gerçekten ne demek oldu­ğunu bilen biri bu tür hareketlerden sakınacağı gibi, yaralıya o anda ya­pılması gereken en doğru şeylerin o- nun hayatını kurtarabileceğini de bi­lir.

kurtarıcı hareketler

İlkyardım, bu konuda edinilmiş doğru bilgileri, sağlam bir eğitimi ve ciddî bir tekniği gerektirir. Yaralı bir insanı sedyeye taşımanın, onu ken­dine getirmenin ve bir yeri kırılmış olan insanı kımıldatmadan pansuman yapmanın özel yöntemleri vardır. Şimdi biz, bu ayrıntılara girmeden bazı tavsiyelerde bulunalım.

Genel bir kural olarak böyle bir ya­ralıya dokunmamak ve gerekli ilkyar­dım tedbirlerine başvurmalı, yani, sözgelimi olay şehirde geçiyorsa he­men polisten yardım istemeli, şehir­lerarası yollarda geçiyorsa ve varsa en yakın imdat telefonunu kullanma­lı veya jandarmayı imdada çağırmak. *Yangın, boğulma veya gazdan zehir­lenme gibi hallerde itfaiye çağırmak.

Yaralıyı yersiz müdahalelerden ko­rumak için çevresinde bir açıklık bı­rakarak ve gerekirse el ele tutuşarak bir halka yapmak ve onu kalabalık­tan uzak tutmak. Başka bir kazaya yol açmamak için, kaza yerine kazayı belirten işaretler koymak.

Yaralının üstüne bir palto veya bir battaniye örtmeli, yardım gelinceye kadar onu yatar durumda tutmak, su içirmemek, özellikle ve kesinlikle al­kol vermemeli.

ölüm-kalım sorunu

Yalnız, nefes alamamak yüzünden 6      boğulma tehlikesi veya bir kanama

|      varsa, yaralıya hemen müdahalede

s bulunmak şarttır, çünkü böyle hal- j. lerde durum bir ölüm-kalım sorunu-

5 Boğulma, *solunumun durmasıdır;

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
İLK YARDIM NEDİR?
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM