• DOLAR
  7,5584
 • EURO
  8,9640
 • ALTIN
  474,95
 • BIST
  1,1856
İLK TELEFON KULÜBESİ

İLK TELEFON KULÜBESİ

İsteyen herkesin yararlanabilmesi için ilk te­lefon kulübesi, 1 Haziran 1880 günü Connecticut eyaletinin New Haven kentinde açıldı. Connecticut Telephone Co. adlı telefon şirke­ti, merkez binasına koyduğu bu kulübeyi, üc­retini ödeyen herkesin kullanabileceğini duyurdu.Jetonla çalışan ilk telefon kulübesi, 1889 yılında yine Connecticut eyaletinde hizmete girdi. Hartfort kentinde bulunan bankanın önüne takılan jetonlu telefonun mucidi, William Gray’di. Gray, daha sonra yaptığı jetonlu telefonları, isteyen dükkân sahiplerine kira­layarak önemli bir gelir kaynağı sağladı.

Bu telefon kulübelerinin hepsi de bir bi­nanın içinde açılmıştı. Binalann dışında, cad­de ve parklarda kurulan telefon kulübelerinin ilki Londra’da, 1903 yılının Mayıs ayında açıl­dı. Altıgen şeklindeki bu kulübenin çevresi, Great Central Demiryolu şirketinin tanıtım afişleriyle donatılmıştı. Birkaç yıl sonra tele­fon kulübelerinin sayısı arttı. Bu kulübelerin bir özelliği, jetonların telefona değil, kulübe­nin kapısına atılmasıydı. Jeton atılınca kulü­benin kapısı açılıyor ve içine girilerek telefon edilebiliyordu. Önceleri ‘tahtadan yapılan bu | kulübeler, cüzdanını kulübeye düşüren bir müşterinin kapıyı kırması üzerine demire çevrildi.

Telefonların üzerinde, numara yerine üç ayrı tuş vardı. Bu tuşlardan birincisi, birler basama­ğını, ikincisi onlar basamağını, üçüncüsü ise yüzler basamağını temsil ediyordu. Örneğin, 389 numaralı telefonu arayabilmek için, yüz­ler basamağına ait tuşa üç kez, onlar basama­ğına ait tuşa sekiz kez, birler basamağına ait tuşa da dokuz kez basmak gerekiyordu. Hangi tuşa kaç kez bastığını unutan bazı dalgın ki­şilerin karşısına sık sık, aradıkları yerlerle il­gisi olmayan kişi ya da kuruluşlar çıkabili­yordu.

Üzerinde “numara kadranı” olan ve bu numaraların çevrilmesiyle aranan telefon, ilk kez 1896 yılında Milwaukee eyaletinde, City Hall kentinde, P.A.X. adlı özel telefon şirketi tarafından hizmete sokuldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM