İLK PATENİN İCADI

Paylaş
 

İLK PATENİN İCADI

Belçika’nın Liege kentinde müzik aletleri ya­pımcılığıyla uğraşan Joseph Merlin, 1760 yı­lında Soho Alanı’ndaki Carlisle House’da dü­zenlenen bir maskeli baloya patenlerinin üs­tünde keman çalarak girdi. Ancak ne hızını azaltmayı, ne de yönünü değiştirmeyi becere- meyince, dosdoğru karşı duvardaki dev ayna­ya çarptı ve 500 sterlin değerindeki ayna tuz­la buz oldu. Ayrıca Merlin’in elindeki keman da parçalandığı gibi, kendisinin de kırılmadık çok az kemiği kaldı.

Bu çok ürkütücü ilk denemeden sonra 1823 yılına gelinceye değin, patenlerden söz eden olmadı. O yıl Londra’nın Piccadilly sem­tinde manavlık yapan Robert John Tyers, Vo-

İngiltere Kralı V. George, 23 Nisan 1924 gü­nü, Wembley’de açılan İmparatorluk Sergisi nedeniyle bir konuşma yaptı. Bu konuşmayı yaklaşık 10 milyon kişi dinledi. Daily Mail ga­zetesi, bütün büyük kentlerdeki alanlara ses yükselticiler kurdurarak, konuşmanın büyük kitlelere ulaşmasını sağladı. Bu konuşma, BBC tarafından banda alınamamıştı. 1955 yı­lında kuruma başvuran Dorothy Jones, kral konuşurken eşinin bu konuşmayı banda aldı­ğını söyledi ve bandı yetkililere teslim etti. Bu band, aynı zamanda BBC arşivlerinde bulu­nan en eski ses kaydıdır.

 

Bu yazı 67 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kategoriler