İLK HAVADAN İLAÇLAMA

Paylaş
 

 

İLK HAVADAN İLAÇLAMA

Tarım ürünlerini zararlılardan korumak için ilk havadan ilaçlamayı 3 Ağustos 1921 gü­nü Teğmen John B. Macready ABD’de, Ohio’nun Troy yöresinde gerçekleştirdi. Dünya yükseklik rekorunun da sahibi olan Teğmen Macready, Ohio Tarımsal Deneyler İstasyo­nu adına, Curtiss JN6 tipi uçağıyla 24 dönüm­lük bir katalpa ormanını ilaçladı. Yerden yaklaşık 10 metre yüseklikte giden uçaktan bo­şaltılan 80 kilo toz kurşun arsenatla, 4 bin 815 ağaç ilaçlanmış oldu. Bu ilaçlama işlemi, bir dakikadan bile daha az sürmüştü.

İki gün sonra, bu projenin fikir babası olan Ziraat Mühendisi C.R. Nellie, ağaçlar üzerinde bir inceleme yaptı ve katalpa ağaç­larına büyük ölçüde zarar veren böceklerden yalnızca yüzde birinin sağ kaldığını saptadı.

Ticari amaçlı ilk tarımsal ilaçlama şirketi ise, ABD’nin Georgia eyaletinde C.E. Wool- man tarafından 1925 yılında kuruldu. Daland Dustters İnc. adlı bu şirket, Petrel türü tek uçağı ile boşalttığı kalsiyum arsenat sayesin­de, Georgia’daki pamuk tarlalarını büyük öl­çüde zararlılardan kurtardı.

Bu yazı 74 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kategoriler