Hünkar İskelesi Antlaşması

Paylaş
 

Hünkar İskelesi Antlaşması

Hünkar İskelesi Antlaşması Osmanlı Devleti ile Rusya arasında yapılmıştır 1833. Ayaklanan Mısır valisi Mehmet Ali Paşa’nın ordusu Osmanlı kuvvetlerini yenilgiye uğratarak Kütahya kadar ilerlemişti .Güç durumda kalan padişah İkinci Mahmut Fransa İngiltere ve Rusya’dan yardım istedi .Fransa Mehmet Ali Paşa tarafını tutuyordu Mehmet Ali Paşa’nın ordusu Fransız subayları yetiştirmişti.

İngiltere Osmanlı Devleti’nin iç işlerine karışmak istemiyordu. Rusya bu durumu çıkarlarına uygun buldu yardım yapmayı kabul etti .Çar Karadeniz donanmasını 15000 askerle İstanbul’a gönderdi .Bu Birlik Boğazı’nın Anadolu yakasına yerleşti.İngiltere ve Fransa Rusya’nın boğazları denetimi altına alınmasından çekindiler. Rusya’nın yardımını önlemek için Osmanlı Devleti ile Mehmet Ali Paşa arasında Kütahya’da bir anlaşma yapılmasını sağladılar. İkinci Mahmut Mehmet Ali Paşa’nın yeniden saldırıya geçmesinden çekiniyor İngiltere ve Fransızlar a güvenmiyordu. Onun için Ruslarla Hünkar İskelesi Antlaşması yapıldı .

Buna göre 1. Osmanlı ve Ruslar bir savaş çıktığında birbirlerine yardım da bulunacaklardır 2. Osman devletin herhangi bir düşman saldırırsa Rusya karadan ve denizden yardım edecekti. 3. Rusya bir saldırıya uğrarsa Osmanlı Devleti ve Rusya ile savaşan devletin donanmasına Çanakkale boğazlarını kapatacaktı. 4. Bu anlaşma 8 yıl yurtta kalacaktı bundan sonra Rus ordusu ve donanması İstanbul’dan ayrıldı.

http://bilelimmi.com/misir-meselesi/

http://bilelimmi.com/misir-medeniyeti/

http://bilelimmi.com/memluklulerin-tarihcesi/

http://bilelimmi.com/anilarla-2-viyana-kusatmasi/

Bu yazı 220 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/