HOKEY NEDİR?

Paylaş
 

HOKEY NEDİR?

XVII. yy.da Kuzey Amerika yer­lileri karın üzerinde, eğik çomaklar­la ve bir küçük tahta topla oyun oy­narlardı. Daha sonra, Kanada’lı as­kerler bu oyundan esinlenerek buz hokeyini icat ettiler ve oyun, sonra­dan Kanada’nın millî sporu oldu.

Çetin ve gösterişli bir spor olan buz hokeyi, kuvvet olduğu kadar us­talık ve dayanıklılık da gerektiren bir oyundur. Ayaklarına paten giymiş, al­tışar kişilik iki takım halinde oyna­nır. 1,35 metre uzunlukta ve uçları kıvrık çomaklar yardımıyla oyuncu­lar, 7,62 santim çapında, çok sert *kauçuk bir disk olan puck veya kay­dırağı birbirlerinden almağa savaşır­lar. Her takım, bu kaydırağı, karşı ta­kımın kalesine göndermek için çaba harcar.

Bir buz hokeyi partisi, onar dakika­lık dinlenme sürelerine bölünmüş, yirmişer dakikalık üç dönem halin­de oynanır. Bir oyuncu aşırı derece­de sert hareket edecek olursa, bir sü­re için oyun alanından ayrılmak zo­rundadır: o zaman bu oyuncuya «ha­piste» denir ve tabiî ki bu durum, karşı takıma üstünlük sağlar. Buz hokeyi, 1920’den beri Olimpi­yat Oyunları içine alınmıştır.

Bu yazı 155 kere okundu.
Etiketler:
HOKEY HOKEY NEDİR
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kategoriler