Hitchcock Kimdir?

Paylaş
 

Hitchcock Kimdir?

Hitchcock, bir heyecan ustası, bir esrar ve korku teknisyenidir. Filim- lerinin adları özellikle bu bakımdan anlamlıdır. 1925’ten itibaren İngilte­re’de filim yönetmenliğine başlayan Hitchcock, o tarihten sonra her yıl yeni bir filim gerçekleştirdi. Buna paralel olarak, 1955’ten beri televiz­yonla da ilgilenmektedir, ayrıca poli­siye hikâye dergileri de çıkarmıştır.

Basit Serüvenden Korku ve Mizaha…

Bütün filimleri  polis romanlarının klasik şemasına göre kurulmuştur, Hemen de hepsinde üç kahramana  (bir suçlu, bir zanlı, bir de soruştur­macı) rastlanır, entrika bunların çev­resinde örülür. Ama sonunda basit bir serüven filmi yerine, soluklarımı­zı kesen ve şakanın, taşlamanın geniş yer tuttuğu bir heyecan filmi doğar.

Hitchcock’un bütün ustalığı, ancak hikâyenin sonunda açıklanacak olan esrarı buraya kadar korumasıdır. Al­datıcı dekorlar kurar, kişilerinin çe­lişkilerini kullanır, uzun söyleşileri çoğaltır ve sahte ipuçlarını biriktirir. Bütün bunlar seyircide bir şaşkınlık, sürekli bir huzursuzluk ve kaygı yara­tır. Hitchcock filimlerinin başarısın­da teknik etkiler de, kişilerin karak­terinin incelenmesi ve serüvenin ge­lişme biçimi kadar önemli rol oynar.

 

Bu yazı 207 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/