• DOLAR
  6,9312
 • EURO
  8,2239
 • ALTIN
  451,56
 • BIST
  1,1812
HİDROJEN NEDİR?

HİDROJEN NEDİR?

HİDROJEN NEDİR?

Hidrojen, ‘Evren’de en bol bulunan elementtir.    ‘Güneş’in ve yıldızların maddesinin I büyük bir bölümü hidrojenden oluşur. Dünyada hidrojeni serbest halde bulmak kolay değildir. Havada pek <t düşük miktarda hidrojen vardır, an­cak volkanların fışkırttığı ‘gazlarda veya doğal kaynaklardan fışkıran gaz­larda geniş oranda hidrojen vardır. ‘Atmosferin yüksek kesiminde, hid­rojen, hidrojen tacı adı verilen bir örtü meydana getirmiştir.

maddelerin

Renksiz, kokusuz bir gaz olan hidrojenrojen, bütün maddelerin içinde en hafif o­lanıdır (havadan 14 kat hafiftir). Böylece bütün öteki gazlara oranla, gö­zenekli duvarlardan, hattâ akkor du­rumuna gelecek derecede ısıtılmış de­mir gibi bazı maddelerin içinden bile, daha hızlı geçebilir. îyi bir ‘ısı ve ‘elektrik iletkenidir ve sıvı hale ge­tirilmesi pek güçtür. Kimyasal yön­den hidrojen basit bir maddedir (bilinen tek bir elektrondan oluşur).

Isıtılmış halde birçok elementle ka­rışır. Bu çeşitli tepkileri, sanayide ge­niş uygulama alanları bulmuştur. Ok­sijenle birleşince su (doğal halde pek çok bulunur) meydana getirir. ‘Oksi­jen ve su karışımı, oksihidrik üf- leç’te de (kaynak makinesinin alevi­nin mavi rengi, yanan hidrojenin özelliğidir) kullanılır. ‘Azot ile birle­şince, yapay ‘gübre ve ‘patlayıcı mad­deler üretiminde kullanılan amonyak oluşur. Başlıca sanayi gazlarından o- lan metan, hidrojen ile ‘karbon ka­rışımıdır.

güdümlü balonlar ve füzeler

Eskiden hidrojen, hava gemilerini (balonlar, güdümlü balonlar v.b.) şi­şirmekte kullanılırdı, ama çabuk alev aldığından, yerini helyum gazına bıraktı.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Hidrojen Nedir?

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM